YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Lirasının baskısı da değişecek
Merkez Bankası, Türk Lirası için belirlenen yeni simgeyi mevcut banknotlara değil yeni çıkarılacak banknotlara basmayı planlıyor.
Türk Lirasının baskısı da değişecek
03 Mart 2012 / 10:04 Güncelleme: 03 Mart 2012 / 10:04

Yeni simge ile birlikte paramız da yenilenecek. Simgesine kavuşan Türk Lirası’nda şimdi de yeni banknotların basımı gündeme geldi.

Kesin karar verilmedi

Merkez Bankası yetkililerinden edinilen bilgilere göre, halen tedavülde olan ve YTL’den TL’ye geçiş amacıyla basılan E-9 emisyon grubu banknotlara simge basılmayacak. Yetkililer, simgenin basılmaya karar verilmesi halinde bunun ancak E-10 emisyon grubu banknotlarda olabileceğini, kesin kararın verilmesinin ardından gerekli çalışmalara başlanacağını söylediler.

Tasarımı yenilenebilecek

Simgeyle birlikte yeni emisyon grubu paraların basılması, TL banknotlarda bir dizi değişikliğin de önünü açacak. Bu durumda halen kullandığımız banknotlar bir yıl içerisinde tedavülden çıkacak, yerine yeni grafik ve tasarım anlayışıyla yeni banknot grubu gelecek. İki para bir süre birlikte kullanılacak. Üzerinde simge olacak yeni paralarda yeni resimler, farklı boyutlar, renk ve güvenlik unsurları bulunacak. Simgeli parada mevcut 5 TL’den başlayıp 200 TL’ye kadar giden kupür sayısı istenirse artırılabilecek ya da azaltılabiecek.

9 emisyon grubu var

Portre dahil belli bir grafik tasarım anlayışı ve boyut düzeni içinde dolaşıma çıkarılan banknot serisine emisyon grubu deniyor. Türkiye Cumhuriyeti döneminde bugüne kadar 9 ayrı emisyon grubunda banknot basıldı. Örneğin 8'inci emisyon grubu paraların tümü "YTL" olmuştu. Emisyon grubu değişikliği yapıldığında paranın üzerindeki portre, resimler, renkler tasarım, grafik, boyutlar tümden değişiyor.

Sterlin dışında simgeli para yok

Merkez Bankası’nda simgenin banknotlara basılıp basılmaması konusunda kesin karar henüz verilmedi. Simgenin banknotlara basılması, tanıtım açısından önemseniyor. Günlük kullanımdaki paranın üzerinde simgenin yer alması halinde hem vatandaşların hem yabancıların simgeyi daha sık göreceği ve bu sayede daha kolay tanıyacağı düşünülüyor. Halen uluslararası düzeyde tanınan para birimlerinden sadece sterlinin simgesi banknotların üzerinde yer alıyor.

S&P'nin açıklamaları çok zayıf ve yetersiz

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün katıldığı İzmir Ticaret Odası Özel Meclis toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bu kapsamda, Standart and Poors'un Türkiye ile ilgili son saptamalarını değerlendiren Şimşek, açıklamaları çok zayıf ve yetersiz bulduğunu belirtti. Şimşek, "Sadece cari açığa bakıyor, son bir yıllık deneyime bakıyor" dedi. TL'nin yeni simgesini de değerlendiren Şimşek şunları söyledi: "Çok güzel. Uluslararası piyasalarda TL için basit, akılda kalabilecek güzel bir simgenin olması anlamlı..." (Bugün)
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler