YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk lirası yüzde 8.8 değer kaybetti
Türk lirası yüzde 8.8 değer kaybetti
Türk lirası yüzde 8.8 değer kaybetti
28 Nisan 2008 / 14:21 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türk lirası yüzde 8.8 değer kaybetti. Lira artık, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında 2. en riskli para birimi. Düşüşün nedeniyse; AKP’ye açılan kapatma davası, artan enflasyon oranları ve AB’ne yönelik reformların durması.


Türk lirası ekonomik durumun ve siyasi belirsizliğin göstergesi oldu. Anayasanın laiklik gibi temel ilkelerini tehdit ettiği savıyla AKP’ye açılan kapatma davası, artan enflasyon oranları ve Avrupa Birliği yolunda yapılan reformların sekteye uğraması liranın değer kaybetmesine neden oldu.


2007 yılında Türk lirası, diğer tüm para birimleri karşısında yüzde 21 oranında değer kazanmış ve prestij nesnesine dönüşmüştü. Fakat 2008 yılının ilk çeyreği liraya yaramadı. Türk lirası sene başından beri yüzde 8.8 düşüşle, dolar karşısında 1.2941’e geriledi.


LİRA 2. EN RİSKLİ PARA BİRİMİ OLDU


Türk lirası, gelişmekte olan ekonomilerin para birimleri arasında da İzlanda kronundan sonra en çok değer kaybeden para birimi. Bu gelişme Türk lirasını yatırımcıların gözünde 2. en riskli para birimi durumuna getirdi.


Özellikle de Mart ayı enflasyon oranlarındaki yüzde 9.2’lik Avrupa Birliği’ne üye hiç bir ülkede gerçekleşmeyen düzeydeki aşırı enflasyon yüzdesi, yabancı yatırımcıların liraya yönelik risk algısını güçlendirdi.


Küresel krizin etkisiyle azalan likidite ve dolaşımdaki paradaki hız kaybı sıcak para girişini etkileyince, artan emtia fiyatlarının da etkisiyle cari açık arttı. Mart ayında yüksek seviyelerde hesaplanan enflasyon oranları da ekonomideki kötü gidişatın bir göstergesi niteliği taşıdı. Ayrıca AK Parti’ye açılan kapatma davası ülkede belirsizliği artırırken, AB yolunda adımların atılmayacağı şüphesini güçlendirdi. Tüm bu gelişmeler de liranın gücünü eritti ve lirayı risk algısının yoğun olduğu bir para birimi yaptı. GAZETEPORT

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler