YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türk ekonomisine güven sürüyor"
"Türk ekonomisine güven sürüyor"
28 Mart 2014 13:29
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Satınalma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) mart ayı verilerine ilişkin, "Kötü senaryolara inat Türk ekonomisine güven sürüyor" açıklaması yaptı.

MÜSİAD tarafından aylık bazda yapılan ve bin 100 farklı şirketin Satınalma Müdürleriyle görüşerek gerçekleştirilen SAMEKS'in mart ayında 53,32 puana yükselerek son 5 ayın zirvesine çıkmasına ilişkin açıklama SAMEKS verilerine göre mart ayı sonuçlarının, ekonomideki seyrin yükselişte olduğunu gösterdiği belirtildi.

Açıklamada "Bu veri, son günlerde siyasi atmosferin gerginliği ve buna bağlı yapılan farklı yorumlara rağmen, mart ayında da, piyasada güvenin sürmesi açısından çarpıcı" denildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, endeks neticesinde ortaya çıkan verilerin, son günlerde yaşananlar ve buna bağlı yapılan olumsuz ekonomik yorumların aksi bir sonuç sergilediğini vurgulayarak, "SAMEKS, özellikle, 17 Aralık süreci sonrasında ocak ayı içinde en düşük seviyesini gördükten sonra, şubat ayında başladığı ivmelenme hareketini, mart ayında da artırarak devam etmiştir. SAMEKS, mart ayı verilerine göre, Toplu endeks 53,3; Sanayi endeksi 55,6 ve Hizmet endeksi de 52,3 seviyelerini yakalayarak, son 5 ayın en yüksek değerlerine çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

Olpak, halen siyasi belirsizliklerin devam ettiğini ve tüm gözlerin 30 mart yerel seçimlerine kilitlendiği bir ortamda, özellikle sanayi sektörü üretimi ve yeni siparişlerdeki artışların, reel sektörün daha ziyade üretime odaklandığını gösterdiğini kaydetti. Olpak, hem sanayi hem de hizmetler sektöründe girdi alımları ve istihdamda gözlenen artışlara bakıldığında, işletmelerin sonraki aylara yönelik olumsuzluk içerisinde bulunmadığını belirtti.

Olpak, genel ekonomik verilerin de SAMEKS verilerini desteklediğini dile getirerek, 17 Aralık sürecinin, reel kesimin ekonomiye güvenini ise olumsuz etkilediğini ve böylece Reel Kesim Güven Endeksi'nin ocak ayında bir miktar düştüğünü aktararak, "Şubat ve Mart aylarında ekonomiye duyulan güven artışına bağlı olarak,Reel Kesim Güven Endeksi, Mart ayında 105,6 değerine çıkmıştır. Buna ilaveten, 2014 yılı ilk 3 ayı için Kapasite Kullanım Oranları, geçen yılın ilk 3 aylık dönemine göre artış kaydederek, Mart ayında 73,1 seviyesini yakalamıştır" ifadelerini kullandı.

Ocak ve şubat aylarındaki KDV tahsilatlarının da, SAMEKS verilerini desteklediğine işaret eden Olpak, "2014 yılı Ocak ve Şubat ayları bütçe gerçekleşmeleri de, ekonomiye iç talebin katkısının devam ettiğine işaret etmektedir. Nitekim, iç talebin genişlemesinin göstergesi olan Dahilde Alınan KDV'de, ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,7 ve şubat ayında ise geçen yılın şubat ayına göre yüzde 24,9 artış gerçekleşmiştir. Bu fiili durum, bizim SAMEKS endeksimizin sonuçlarıyla da örtüşmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler