YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk ekonomisine beyaz sayfa açılıyor
Türk ekonomisine beyaz sayfa açılıyor
26 Ekim 2014 12:15
Türkiye’nin kara para ile mücadelede 4 yıldır yer aldığı gri listeden çıkması, uluslararası fon girişi konusunda önemli katkı sağlayacak.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bünyesinde faaliyet gösteren Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Türkiye’yi dört yıldır yer aldığı kara para ile mücadelede gri listeden çıkarması Türkiye ekonomisine yansıması da hayli etkili olacak. Bu gelişme, uluslararası fonların girişi kapsamında Türkiye’nin önünü 3 kritik konuda açacak. Ekonomi yönetiminin çalışmasına göre kara para listesinden çıkılmasının ardından bankacılık işlemleri rahatlayacak.

Bankaların maliyeti düşeceği için uluslararası finans kuruluşları ile rekabet edilebilecek. İkinci olarak Türkiye riskli ülke statüsünden kurtulduğu için 30’dan fazla ülkeden milyarlarca dolarlık para girişi olacak. Üçüncü kritik sonuç ise bu gelişmenin Türkiye’nin kredi notu görünümüne de olumlu yansıyacağı.

Yeni değerlendirme 2018'de

Üst düzey bir ekonomi yetkilisi “Bundan sonraki ev ödevlerini de tam olarak yerine getirebilirsek, Ortadoğu ve Körfez sermayesinin yanı sıra AB ülkeleri ve Rusya’dan da önemli miktarda para girişi olacaktır.

Çok sayıda ülke Türkiye’yi riskli gördüğü için parasını getirmeyebiliyordu” dedi. Fransa’da yapılan son toplantının ardından FATF, Türkiye ile ilgili olarak 2018’de kritik bir karar verecek. Paris’teki son toplantıda Türkiye’ye verilen ev ödevlerinin yerine getirilip getirmediğine bakılarak 4. tur değerlendirmesi yapılacak. Bu turda Türkiye’nin mevzuatı uygulayıp uygulamadığına bakılacak. Böylece Türkiye için süreç tamamlanacak. Maliye Suçları Araştırma Kurulu’nun koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda bütün kurumların işbirliği içinde çalışması hedefleniyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler