YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk besiciler '13 lira' diyor
Et ihalesine yerli besiciler de dışarıdan dahil oldu: Kilosu 13 lira
Türk besiciler '13 lira' diyor
20 Mayıs 2010 / 17:46 Güncelleme: 21 Mayıs 2010 / 07:23

Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü'nde 8 bin ton kasaplık canlı sığır et ihalesi tamamlanırken, ihalenin ardından Genel Müdürlük'ün önüne gelen Konya, Amasya ve Suluova Besiciler Birliği başkanları 13 liradan et vermeyi taahhüt etti. 

Et fiyatlarındaki fahiş artışa çözüm olarak çıkılan et ihalesinde 3. deneme de yapıldı. İlk iki ihale yeterli talep gelmediği ve rekabet ortamı oluşmadığı için iptal edilmişti. Üçünçü kez çıkılan ihalenin ikinci turunda 5 firma yarışırken, bunlardan sadece Ürdünlü Khaled Hijazi firması 8 bin tonun tamamını 29 milyon 730 bin dolara getirmeyi teklif etti. Diğer 4 firma ise kısım kısım teklifler yaptı. İhalenin ardından EBK Genel Müdürlüğü önüne gelen yerli besiciler de kuruma 13 liradan et vermeyi taahhüt etti. 

EBK önünde basın açıklaması yapan CHP Milletvekili Ensar Öğüt, ihalenin çok karmaşık olduğunu belirterek, ortaya çıkan fiyatların yüksek olduğunu iddia etti. Kilosu 13 liraya Türk köylüsünün de et verebileceğini savunan Öğüt, besiciler birliği başkanlarını yanına alarak, "Verebilirsiniz değil mi?" diye sordu ve besicilerden söz aldı. Besici birliği başkanları da Öğüt'ü onayladı.

et
 // nisan kaya
dışardan hayvan getırenler bizler besici ler olarak bittik bedavayada versek yine hukumet bizim hayvanlara yine almayacak yazık koylu artık bitti bitirdiler lutfen biraz insaf...
17 Haziran 2010 12:39
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler