YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Akımı'nda imzalar atılıyor
Türk Akımı'nda imzalar atılıyor
09 Ekim 2016 08:10
Rusya Enerji Bakanı Novak, Türk Akımı projesi için aktif çalışma yapılıyor. Umarım ekim ortalarında, belki de daha erken hükümetler arası anlaşma tasarısı onaylanır" dedi. Yetkililer, “İmzalar zirvede atılabilir” dedi.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesiyle ilgili hükümetler arası anlaşmanın ekim ayı ortalarında onay almasını beklediklerini söyledi. 

Novak, "Türk Akımı projesinin hayata geçirilmesi için aktif çalışma yapılıyor. Umarım ekim ortalarında, belki de daha erken hükümetler arası anlaşma tasarısı onaylanır" dedi. Yetkililer, tasarıyla ilgili imzaların Dünya Enerji Zirvesi'nde atılabileceğini söyledi.

İZİNLER YENİDEN DÜZENLENECEK

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Türkiye'nin daha önce Güney Akım doğalgaz boru hattı için Gazprom'a verdiği izinleri, Türk Akımı için yeniden düzenleyeceğini söyledi. Basın mensuplarıyla bir araya gelen Miller, 'Güney Akım için verilen izinler yenilenecek mi? 

Projenin, Bulgaristan'a uzanan versiyonunun devam etme ihtimali bulunuyor mu?' şeklindeki soruya, "Sadece önceden verilmiş olan izinlerin Türk Akımı için yeniden düzenlenmesi söz konusu" yanıtını verdi. Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Basın Danışmanı Dmitriy Peskov de konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Güney Akımı için Türkiye'den verilen izinlerin yeniden çıkartılmasının "Türk Akımı" projesinin gerçekleştirilmesini hızlandıracağını açıklayan Peskov, ayrıca Türk hükümetinin Akkuyu projesi için gerekli yasaları hızlı bir şekilde onayladığını da kaydetti. 

Peskov, "Bilindiği üzere, Türkler Akkuyu nükleer santralinin çalışmaları için gerekli yasaları hızlı bir şekilde onayladı. Türk Akımı konusu da görüşüldü. İzinlerin çoğu ve anlaşmaların çoğu Güney akımı güzergahına verilmişti. Şimdi sadece ismi değişti. 

Bir de izinlerin yeniden çıkartılması gerek ki bu süreci gerçekten hızlandıracaktır. Yön değişmiyor, sadece projenin ismi değişiyor" dedi. Peskov, iki ülke liderinin Rus petrolünün sevkiyatının genişleme ihtimalini ele aldıklarını da belirtti.

PUTİN: TÜRK AKIMI ENİNDE SONUNDA HAYATA GEÇİRİLECEK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türk Akımı boru hattı projesinin eninde sonunda biteceğini düşündüğünü belirtti. 

Kremlin'in internet sitesinde yayınlanan metine göre Putin, "En azından nakliyat kabiliyeti ve Türk iç pazarına tedariki artırmayla ilgili olan ilk kısmını eninde sonunda uygulamaya geçireceğiz" dedi. Putin, Avrupa'ya tedarikin de sağlanabileceğini fakat bunun Avrupa Komisyonu kararına bağlı olacağını söyledi.

ETÜT İZNİ ALINDI

Gazprom Başkan Yardımcısı Vitaliy Markelov da Türk Akımı için gerekli izinlerin büyük bölümünü aldıklarını söyledi. 

Markelov, Türkiye'den Türk Akımı doğalgaz boru hattı için gereken izinlerin büyük bölümünü aldıklarını, bunlardan en önemlisinin ise etüt izni olduğunu belirtti. Markelov, etüt izni sayesinde Türk karasularındaki yaklaşık 200 km'lik alanda inşaata hazırlık için etüt çalışmaları yapacaklarını kaydetti.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler