YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Akımı'nda imzalar atıldı
Türk Akımı'nda imzalar atıldı
10 Ekim 2016 20:20
Türkiye ve Rusya, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi için hükümetlerarası anlaşmayı imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında, Türk Akımı Gaz Boru Hattı Projesi'ne ilişkin anlaşma imzalandı. 

Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi için hükümetlerarası anlaşma Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Novak tarafından imzalandı 

Türkiye ile Rusya arasında son dönemde masada yer alan en önemli doğalgaz projelerinin başında Türk Akımı geliyor.

Projenin ilk detayları Aralık 2014'te ortaya çıktı. Bu tarihte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyareti sonrasında açıklanan projede inşaata 2016'da başlanması öngörüldü.

imza-002.jpg

RUSYA'NIN GAZI İÇİN YENİ HAT

Avrupa'ya doğalgazını Ukrayna üzerinden satan Rusya, bu ülke ile yaşadığı sorunlar ardından doğalgazını alternatif bir yolla taşımak istiyordu. Türk Akımı projesi bu nedende gündeme geldi. Doğalgaz hattı, Rus gazını Karadeniz'in altından geçerek Türkiye topraklarına ve buradan da Yunanistan üzerinden Avrupa'ya taşımayı öngörüyordü.

İŞTE TÜRK AKIMI'NIN UZUNLUĞU

Her biri 15 milyar 750 milyon metreküp kapasiteli 4 hattan oluşacak Türk Akım’ının 910 kilometresi Karadeniz’in altından geçecek. Trakya’dan Türkiye topraklarına girecek hattın kara bölümündeki uzunluğu da 260 kilometre olacak.

HATTAN NE KADAR GAZ GİDECEK?

Boru hattının planlanan tahmini taşıma kapasitesi yılda 63 milyar metreküp. Türkiye'nin bu projeden yılda yaklaşık 14 milyar metreküp doğalgaz alması ve geriye kalan 49 milyar metreküp gazın Avrupa'ya ihraç edilmesi düşünülüyor.

İŞTE TÜRK AKIMI PROJESİ'NİN MALİYETİ

Türk Akımı’nın 19 milyar dolara mal olması bekleniyor.

UÇAK DÜŞMESİ SONRASI PROJE DURDU

Mayıs 2015 yılında başlayan proje için dönüm noktası 24 Kasım 2015 oldu. Sınırda Rus savaş uçağınının düşürülmesinin ardından projeyle ilgili çalışmalar donduruldu.

Son gelinen noktada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, projenin yeniden hayata geçirilmesi için adım atılacağını açıkladı. 


AA

Bu da süper
 // Rasim DUMAN
Zâten beklenen birşeydi. Lâkin, bazı habis ellerin çomak sokması ile 10 ay kadar inkıtaa uğramıştı. O habis ellerin sâhipleri, TÜRK-RUS ilişkilerinin en az 10 sene düzelemeyeceğini hesaplıyorlardı ama, çok şükür iki taraf ta oynanan oyunu gördü, aklıselim galip geldi. Yüksek irtifâ hava savunma sistemleri mevzûunda da, Ruslar'ın daha fazla naz yapmayacaklarını ümit ediyorum. Haydi bakalım, bu işi de kotarın artık....
10 Ekim 2016 Pazartesi 20:24
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler