YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Turizm gelirinde patlama
Turizm gelirinde patlama
14 Şubat 2013 13:48
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan revize edilen turizm gelirlerine göre 2012 yılında 29 milyar 351 milyon dolar gelir elde edildi.

 

Daha önce 2012 yılında 23 milyar 440 milyon dolar olarak açıklanan turizm geliri, 5 milyar 911 milyon dolar artarak 29 milyar 351 milyon dolar olarak revize edildi. Aynı şekilde 2012 yılında 637 dolar olarak açıklanan kişi başına ortalama harcama, 161 dolar artarak 798 dolar olarak revize edildi.
 
Daha önce 2012 yılında 4 milyar 51 milyon dolar olarak açıklanan turizm gideri ise, 542 milyon dolar artarak 4 milyar 593 milyon dolar olarak revize edildi. Aynı şekilde turizm giderinde 2012 yılında 698 dolar olarak açıklanan kişi başına ortalama harcama, 94 dolar artarak 792 dolar olarak revize edildi.
 
TÜİK’ten turizm gelirinin güncellenmesi ile ilgili yapılan açıklamada, “Eurostat ve Dünya Turizm Örgütü’nün turizm istatistikleri metodolojisinde son yıllarda yaptıkları yenilikler dikkate alınarak kurumumuz tarafından yayınlanmakta olan turizm istatistikleri metodolojisi güncellenmiştir. Bu kapsamda uluslararası tanımlara uygun olarak yerli firmalar tarafından taşınan ziyaretçilerin uluslararası ulaşım harcamaları, marinalarda ziyaretçilerin yapmış oldukları harcamaları kapsayan marina hizmet bedelleri ve ziyaretçilerin ülkemizde yapmış oldukları GSM dolaşım harcamaları turizm gelirine dahil edilmiştir.
 
Turizm giderine ise yine uluslararası tanımlara uygun olarak yabancı firmalar tarafından taşınan vatandaşların uluslararası ulaşım harcamaları ve vatandaşlarımızın yurtdışında yapmış oldukları GSM dolaşım giderleri eklenmiştir. Yukarıda belirtilen kapsam güncellemesinin yanı sıra, turizm gelir ve gider hesaplamalarında kullanılmakta olan Türkiye’ye paket tur ile gelen ziyaretçilerin paket tur harcamalarından (gelen paket tur) Türkiye’ye kalan pay ile yurtiçinde ikamet edip diğer ülkeleri ziyaret eden vatandaşların paket tur harcamalarından (giden paket tur) yurtdışına kalan pay da güncellenmiştir. Güncellemede, 2012 yılında yapılan ve mevsimsel değişiklikleri de gözlemleyebilmek amacı ile üçer aylık dönemler itibari ile dört dönem uygulanan “Tur Operatörü Anketi” sonuçları kullanılmıştır” denildi.
 
 
İHA
Etiketler: ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler