YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüm dünyanın beklediği karar açıklandı
ABD Merkez Bankası (Fed), aylık 65 milyar dolarlık tahvil alım miktarını 10 milyar dolar azaltarak, 55 milyar dolara indirdi. Faiz oranlarında ise değişikliğe gitmedi.
Tüm dünyanın beklediği karar açıklandı
20 Mart 2014 / 06:54 Güncelleme: 20 Mart 2014 / 11:12

ABD Merkez Bankası (FED), aylık 65 milyar dolarlık tahvil alım miktarını 10 milyar dolar azaltarak, 55 milyar dolara indirdi. Faiz oranlarında ise değişikliğe gitmedi.

FED, 18-19 Mart tarihlerinde yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının kararlarını açıkladı. Buna göre FED, ekonomiye destek amacıyla yürüttüğü, aralık ve ocak aylarında 10'ar milyar dolar azaltarak aylık 85 milyar dolardan 65 milyar dolara indirdiği tahvil alım miktarını nisan ayından başlayarak 55 milyar dolara düşürme kararı aldı. Karar, komite üyelerinin 1'e karşı 8 çoğunluyla alındı.

Bu alımların 30 milyar dolarlık tutarı Amerikan hazine bonosuna, 25 milyar dolarlık bölümü de konut kredisi tahvillerine aktarılacak. Komite elde edilecek olan anaparanın tekrar adı geçen tahvillere ve hazine bonolarına yatırılacağı yönünde politikaya devam edeceğini kaydetti.

FOMC, karar sonrası yaptığı açıklamada ekonomik aktivitenin kış aylarında elverişsiz hava şartlarının da etkisiyle durgun seyretmesine karşın, hane halkı ve firma düzeyindeki harcamalarda meydana gelen kısmi artış ve iş gücü piyasasındaki mütevazı düzelmeyi dikkate alarak tahvil alımını azaltma kararı aldığını ifade etti.

Komite ayrıca varlık alımlarındaki indirimin kesin bir takvime bağlı olmadığını, ancak iş gücü piyasasından gelecek haberlerin beklentiler dahilinde olması ve enflasyondaki hareketin uzun vadeli trendle uyumlu seyretmesi durumunda daha ilerideki toplantılarda da alımlarda azaltmaya gidilebieceğini belirtti.

Öte yandan FED, mevcut yüzde 6,7 düzeyinde bulunan işsizlik oranı yüzde 6,5'un üzerinde kaldığı ve uzun vadeli enflasyon oranı da yüzde 2'yi geçmediği sürece yüzde sıfır düzeylerinde bulunan "hedef faiz oranlarını" değiştirmeyeceği konusundaki görüşünü korudu.

Gelişmekte olan piyasalarda yakın zamanda görülen dalgalanmanın ve son dönemde ABD ekonomisiyle ilgili verilerdeki zayıflığın FED'in tahvil alımını azaltma kararını etkilemediği gözlemlendi.

Bugünkü FOMC toplantısı FED başkanı Janet Yellen'in görevi Ben Bernanke'den 1 Şubat'da devraldıktan sonra yönettiği ilk toplantı oldu.

FED'in bir sonraki FOMC toplantısı 29-30 Nisan tarihlerinde yapılacak.
Aşağı yönlü revize

FED 2014 yılı içinde Gayrı Safi Yurt İçi Hasılanın (GSYH) yüzde 3,0 dolayında artacağını öngörürken, işsizlik oranının yüzde 6,3 düzeyinde gerçekleşmesini bekliyor.
FED, bugün sonra eren Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC) toplantısı bildirgesine ilave olarak yayımladığı tahminlerde ekonominin geleceğiyle ilgili bir dizi öngörüde bulundu. FED, en son aralık ayında yapmış olduğu ve 2014, 2015 ve 2016 yıllarını içeren büyüme, işsizlik oranı, enflasyon ve çekirdek enflasyon alanlarındaki tahminlerini revize etti.

Buna göre FED, 2014 yılı için GSYH artışındaki tahminin üst sınırını aralık ayına göre yıllık yüzde 3,2'den yüzde 3,0'a revize ederken 2015 ve 2016 yılları için de büyümenin sırasıyla yüzde 3,2 ve 3,0 düzeyinde gerçekleşmesini bekliyor.

İşsizlik oranında ise gerek bu yıl ve gerekse önümüzdeki iki yıl boyunca iyileşme olacağı tahmininde bulunan FED, 2014 yılı için aralık ayında yapılan yüzde 6,6 düzeyindeki işsizlik oranı öngörüsünü yüzde 6,3'e indirirken, takip eden iki yıl için de bu oranı sırasıyla yüzde 5,9 ve yüzde 5,6'lık olarak açıkladı.

Kişisel tüketim harcamaları (PCE) üzerinden hesaplanan enflasyon oranında ise aralık ayında 2014 yılı için yapılmış yüzde 1,6'lık tahmin değiştirilmedi. Önümüzdeki iki yıl için ise enflasyon oranının yüzde 2,0 düzeyinde olması bekleniyor.

Çekirdek enflasyonda da içinde bulunduğumuz yıl için beklenen yüzde 1,6'lık öngörü korunurken, önümüzdeki iki yıl için beklenti yıllık yüzde 2,0 düzeyinde tutuldu.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler