YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüketicinin kart aidatı isyanı
BDDK'nın bankalara 'komisyonlarda adaba uyun' uyarısının ardından bir tepki de Tüketiciler Birliği'nden geldi...
Tüketicinin kart aidatı isyanı
27 Şubat 2012 / 08:51 Güncelleme: 27 Şubat 2012 / 08:55

Birlik Başkanı Kaya, “Bankalar insafsızlığın alasını yapıyor. 300 liralık kart aidatı mı olur. BDDK bunları engellemeliî dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gelen şikayetler üzerine yaptığı açıklamalar ile bankalara “ayarî çekmeye devam ediyor. BDDK son olarak bankaları, “Masraf, komisyon ve ücretlerin üst limitleri ahlak ve adaba uygun olmalıî uyarısı yaptı. BDDK'nın uyarısın ardından bir çıkış da Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya'dan geldi. Kaya, bankaların masraf adı aldıkları ücretlerde “insafsızlığın alasıînı yaptığına dikkat çekti.

Ticaret erbabı korkuyor

Bankaların 60, 80 hatta 300 liraya kadar kredi kart aidatı aldığına dikkat çeken Kaya, “Bu kadar yüksek aidat ücret mi olurî diye isyan etti. Çekten kesilen masrafların da yüksek olduğunu vurgulayan Kaya şunları söyledi: “Bugün bir ticaret erbabı çek alırken sevinmesi gerekirken, çekiniyor. Çek alırken banka şubesinin kendisine yakın mı değil mi ona bakıyor. Vereceği yüksek masraf gözünü korkutuyor. Çünkü alınan ücretler oldukça yüksekî

Bankacılık sektörünün “tüketicilerden aldığı masraflarî nedeniyle 'altın çağını' yaşadığını vurgulayan Kaya, teknolojiye yapılan yatırımın bile faturasının vatandaşa çıkartıldığını kaydetti. Kaya, “Teknolojiye yatırım yapılıyor tamam da ben bankanın ortağı değilim ki her gün masrafını bana yüklüyorsun. Bir bankanın genel müdürü 'yatırıcımız bizim para kazanmamızı istiyor' diyor. İyi de bunu vatandaşın  sırtından yapmak zorundalar mı. Biraz insaflı olmaları lazım. Böyle giderse yakında müşteri de bulamayacaklarî şeklinde konuştu.

Bilgin timsah gözyaşları döküyor

Nazım Kaya, BDDK'nın bankaları uyarıcı açıklamalar yapmasını da "timsah gözyaşları" olarak nitelendirdi. BDDK Başkanı Bilgin'in yakında görev süresinin dolacağını, normal bir tüketici gibi hareket etmek zorunda kalacağını ifade eden Kaya, "BDDK bugüne kadar görevini yerine getirmedi. Bankalara devamlı kapıyı açık tutan BDDK, bir kez olsun tüketicilerin telefonuna çıkmadı, kapılarını açmadı. Şimdi sayın başkanın görev süresi dolduğu için bu tür açıklamalar yapılıyor. Bankalara fırsat veren şahısların ağlamaya hakkı yok." (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler