YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüketicinin kafası karıştı
Yeni Tüketici Yasası, 60'tan fazla ücret alan bankalara bildirim şartı getirdi. Yani banka, bildirdikten sonra ücreti alabilecek. Ücretlere ise BDDK karar verecek...
Tüketicinin kafası karıştı
09 Kasım 2013 / 08:44 Güncelleme: 09 Kasım 2013 / 13:08

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, önceki akşam Meclis'ten geçti.

Yasada tüketicilere birçok haklar getirilirken, özellikle bankaların aldığı ücret ve komisyonlar merak konusu oldu.

Bankaların aldığı 60'tan fazla ücretin hangilerine yasak getirildiği belirtilmezken, bunları BDDK açıklayacak. Bu arada bankaların aldıkları ücretlerle ilgili 'tüketiciye bildirilecek' hükmü de tartışmalara yol açtı.

Bakan açıkladı

Vatandaşlar, hükmün bankaların ücret almalarını kolaylaştıracağını belirterek, "Şimdi bankalar bize bildirip haksız ücretleri almaya devam edecek. Bize bildirmeleri bu ücretlerin alınmalarını engellemiyor" eleştirilerini getiriyor.

Yasayla ilgili açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Tüketicilerin bilgilendirilmesi esas alınarak; birçok alanda tüketicilerin sözleşme imzalanmadan önce bilgilendirilmesinin zorunlu tutulduğunu" söyledi.

Yazıcı, tüketiciden, haksız olarak talep edilen ücret, masraf ve komisyonların alınmasının önüne geçildiğini de ifade etti. Kanunun 76 milyon tüketiciyi ilgilendiren ve tüm sektörlere uygulanacak ortak kuralları belirleyen çerçeve bir kanun olduğunu belirten Yazıcı, tüketicilerin, dünyanın gelişmiş ülkelerindeki haklara kavuşacağını kaydetti.

Aidatsız kredi kartı çıkacak

Yasa ayrıca, kredi kartlarındaki aidatlarla ilgili de düzenleme içeriyor. Artık bankalar yıllık aidatı olmayan kart çıkarmak zorunda. Bunu yapmayanlara 5 milyon TL ceza kesilecek. Yasaya göre; belirli süreli kredi sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, tüketiciden bu hesaba ilişkin ücret alınmayacak.

Tüketicinin açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılmayacak. Paket tur sözleşmesi kurulmadan önce tüketiciye ön bilgilendirme yapılacak. Tüketici, boşa harcanan tatil için tazminat isteyecek.

 

TAKVİM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler