YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüketiciden kırmızı et isyanı
Tüketiciden kırmızı et isyanı
02 Ağustos 2015 09:13
Et fiyatlarındaki oyunlara vatandaş isyan etti. Karkas olarak 20 lira olması gereken et 28 liraya satılınca tüketiciye yansıması 50 lirayı buluyor. Sektörde tartışma sürüyor

Kırmızı et fiyatlarında son dönemde meydana gelen yüzde 30'un üzerindeki zamlar vatandaşın tepkisine yol açıyor. TAKVİM dün kırmızı et dosyasını açtı ve sektör temsilcilerinin görüşlerini sayfalarına taşıdı. Buna göre özellikle Kurban Bayramı öncesi ette bir fiyat oyunu oynandığını belirten sektör temsilcileri, şu anki fiyatların şişirme olduğu görüşünde birleşiyor. İthalat isteyenler ise yeterince hayvan olmadığı için bayram öncesi piyasaya ürün verilmediğini, bu yüzden fiyatların arttığını öne sürüyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, Piyasaya ithalat müdahalesi yerine iç kaynaklardan küçükbaş hayvan eti ikamesinin daha doğru olacağını belirtti.

Özer Türer, yetiştirici ve besicileri fırsatçılıkla suçlayan çevrelerin, büyük ithalatçı firma ve et sanayicileri güdümüyle lobi yaparak sadece rant elde etmek için et ithalatının önünü açmak istediklerini kaydetti. Bazı sanayicilerin üreticiyi fırsatçılıkla suçlamakta olduğuna dikkat çeken Türer; "Üretici olmadan çark dönmez. Ülkeye yakın zamanda 140 bine yakın ithal hayvan girdi. Bu hayvanlar kesime gönderilip üzerine et ithalatı gerçekleşirse kırmızı et üretimi sekteye uğrayacaktır" dedi. Türkiye'deki beslenme alışkanlığının önceki yıllardan itibaren koyun ve keçi etinden dana etine kaymasının da fiyat artışında etkili olduğunu söyleyen Özer Türer, "Küçükbaş hayvancılığın yüzde 95'i doğal meralarda beslenen organik diyebileceğimiz şekilde gerçekleştiriliyor. Hayvan ithalatının bitmesi için küçükbaş eti tüketiminin artması gerek" diye konuştu.

FİYATLAR NASIL ŞİŞTİ

Kesimhanede kemikli etin fiyatı 20 liradan bir anda 28 liraya kadar çıktı.
Kasaplar bu etin yüzde 25'ini kemik olarak ayırıyor.
Böylece kıymalık etin toptan fiyatı kasap için 37.5 lira oluyor.
Bunun üzerine yüzde 8'lik KDV eklenince bir kilo etin maliyeti 40.5 liraya ulaşıyor.
Fiyata diğer maliyetler ve son satıcının karı da eklenince de fiyat 43-44 liraya kadar ulaşıyor.
Marketler kar marjını daha yukarıda tuttuğu için bazı yerlerde fiyat 45 lirayı aşıyor.
Bonfile, kuşbaşı, biftek gibi ürünlerde ise fiyat 60 lirayı bile bulabiliyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler