YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüketici güveni azaldı
Tüketici güveni azaldı
16 Kasım 2012 10:58
Tüketici Güven Endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,5 oranında azaldı. Eylül ayında 88,8 olan endeks, Ekim ayında 85,7'ye geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen Aylık Tüketici Eğilim Anketi'nin 2012 yılı Ekim ayı sonuçları açıklandı.

Buna göre, endeksteki düşüş, tüketicilerin mevcut dönem satın alma gücü, gelecek dönem satın alma gücü, gelecek dönem genel ekonomik durum, gelecek dönem iş bulma olanakları ve mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğu durumlarına ait değerlendirmelerinin kötüleşmesinden kaynaklandı.

Ekim'de, bir önceki aya göre satın alma gücü endeksi; mevcut dönemin 6 ay öncesine göre 86,7'den 83,4'e gerilerken, gelecek 6 aylık döneme göre ise 86,8'den 83,8'e düştü.

Katılımcıların, gelecek 3 aydaki genel ekonomik duruma ilişkin beklenti endeksi de Eylül ayında 86,6 iken Ekim ayında 80,9'a geriledi.

Eylül'de 91 olan gelecek 6 aylık dönemde iş bulma olanakları endeksi de Ekim'de 89,1'e düştü.

Mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygun olduğunu düşünenlerin sayısı da söz konusu dönemde yüzde 1,6 oranında azaldı.

Anket ile tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülüyor ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ilişkin eğilimleri saptanıyor.

Anket sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi 0-200 aralığında değer alabiliyor. Tüketici Güven Endeksi'nin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durum olduğunu gösteriyor. aa
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler