YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tük işadamı ABD'nin çirkin oyununu bozdu!
ABD'nin çirkin oyununu ANGİAD Başkanı Abdullah Değer bozdu. Siyasi ataşe Ashwin Bijanki, işadamına "Hükümete karşı lobi oluşturuyoruz, katılmak ister misiniz" diye sormuş.
Tük işadamı ABD'nin çirkin oyununu bozdu!
25 Aralık 2013 / 08:11 Güncelleme: 25 Aralık 2013 / 13:10

17 Aralık'ta yapılan ve siyaseti itibarsızlaştırmak üzerine kurulan operasyonda ABD'nin parmağı olduğu işadamlarının itirafıyla ortaya çıktı.

Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) Başkanı Abdullah Değer, İstanbul merkezli operasyon çerçevesinde gelişen olaylara çok uzun zaman önce elçilikler üzerinden başlandığını belirterek, "Bizi de elçiliklerden ziyaret edenler oldu. 'AK Parti hükümetine karşı lobi oluşturduklarını ve katılıp katılmayacağımızı' sordular. Biz net bir şekilde katılmayacağımızı dile getirdik" ifadelerini kullandı.

Bu nasıl tesadüf?

SABAH'ın ulaştığı Değer, kendisini ziyarete gelen kişinin ABD Büyükelçiliği Siyasi Ataşesi Ashwin Bijanki olduğunu söyledi. Değer, şöyle konuştu: "Haziran 2012'de bu kişiyle birlikte büyükelçilikte görevli siyasi işler danışmanı Süheyla Tayla geldi. Bana 'Hükümete karşı bir lobi oluşturuyoruz. Buna ne dersiniz' diye sordular. Biz de 'Parti fark etmez, bizim için Türk hükümeti önemli. Bu yüzden böyle çirkin bir oluşum içinde olamayız' dedik." Değer'in sözünü ettiği ziyaretin tarihiyle İstanbul merkezli operasyonun başlangıç gününün aynı olması dikkat çekti. 17 Aralık'taki operasyonda mali polisin 1.5 yıl önce telefon dinlemelerine başladığı söylenmişti.

Kim bu hadsiz!

ABD Büyükelçiliği'nde görevli Bijanki, o tarihlerde Türkiye'de birçok şehri ziyaret etti. Denizli, Afyon, Uşak, Isparta, Kütahya, Urfa ve Çorum gibi Anadolu illerini teker teker gezen Bijanki, her partinin etkinliğinde boy gösterdi.

Stratfor yazışmalarında var

BIjankI ismine Türkiye çok da yabancı değil. Bijanki'nin adı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 2 yıl ömür biçen, gölge CIA olarak da bilinen Amerikan özel istihbarat şirketi Stratfor yazışmalarında da sık sık geçmişti. Hatta CHP'nin Kadın Kolları Faaliyet Raporu'na da girmişti. Raporda Türkiye'nin çeşitli illerine yaptığı ziyaretlerle özellikle yerel basında gündeme gelen ABD'li diplomat Bijanki ile ilgili temasa yer verilmişti. Hatta 23 Şubat 2012'de bir toplantı yapıldığı, ABD'li diplomatın özellikle CHP ile ilgilendiği not edildi.

Cemaat devlet içinde devlet kurmuş

Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu vurgulayan Değer, hukuk devletinde, devlet içinde devlet olamayacağının altını çizdi. Değer, şunları kaydetti: "Biz bu olaylar sonucunda devletimizin içinde cemaat yapılanmasından oluşan bir devlet daha olduğunu gördük. Din adamları beddua etmez. Allah'tan ancak iyilik isterler. Görüntüler için montaj dediler. Biz de öyle düşünmek istiyoruz artık. Çünkü devletten daha üst bir yapı yoktur."

Halkı cahil görüyorlar

ANGİAD Başkanı Abdullah Değer operasyonun, Türkiye'nin üzerine oynanan bir oyunun sonucu olduğunu ifade etti. Değer, "Ülkemizde bulunan bazı büyükelçiler şu anki olayları 'hükümdarlık yıkılıyor' diye yorumluyor. Bunlar çok yanlış. Çünkü vatandaşlarımız arasında da böyle düşünenler var. Bu hükümdarlık olarak nitelendirdikleri hükümet yıkıldığında her şeyin iyi olacağını sanıyor ancak yanılıyorlar. Halkımız cahil değil, dağdaki çobanın da fikri var" dedi.

 

SABAH

21:34
 // HİÇ OLMADIĞI KADAR GÜÇLENECEK
Boşuna sevinmesinler. Ak Parti, hiç olmadığı kadar güçlenecek. Bu cematten nefret edenler de, Ak Parti saflarında yer alacaklardır. Yani yüzde 1 gitti ama, yüzde 30 geldi. Bu da, böyle biline....
25 Aralık 2013 21:34
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler