YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜDEF'ten indirime yorum
TÜDEF'ten indirime yorum
22 Kasım 2011 13:46
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, ''Sadece KDV indirimiyle et fiyatlarının düşmeyeceğine inandıklarını'' ifade etti...

Yılmaz, yazılı açıklamasında, kırmızı ve beyaz ette KDV'nin yüzde 8'den, yüzde 1'e indirilmesinin ette ucuzluk yaratmayacağını savundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in, ''Kırmızı ve beyaz et fiyatlarında yapılan KDV indirimi, vatandaşın sofrasına da yansıyacak'' şeklindeki açıklamasının, marketlerde ve et satış noktalarında karşılığının bulunmadığını ileri süren Yılmaz, şunları kaydetti:

''KDV'nin yüzde 1'e çekilmesiyle ucuzluğun tüketici sofrasına yansıması mümkün değildir. Geçmiş yıllarda da bazı gıda ve içeceklerde KDV indirimine gidildiğini ve yapılan indirimlerin satıcıların cebinde kaldığını biliyoruz. Sadece KDV indirimiyle et fiyatlarının düşmeyeceğine inanıyoruz. Uygulamada bunun nasıl yansıyacağı ve et fiyatlarının nasıl denetleneceğinin de tüketici tarafından bilinmesi gerekmektedir. Sembolik 1-2 lira indirimin tüketiciye bir fayda sağlamayacağı açıktır. Bugüne kadar bakanlık tarafından uygulanan politikalar, tüketiciye uzuz et yedirmeye yetmemiştir. Bu gidişle bundan sonra da tüketicinin bir umudu bulunmamaktadır.''

Yılmaz, etin ucuzlamasının, küçük üreticilerin desteklenmesiyle ya da tüketicinin alım gücünün iyileştirilmesi ve gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilmesiyle mümkün olduğunu düşündüklerini ifade ederek, bu durumun gerçekleşmemesi durumunda tüketicinin daha uzun süre et yiyemeyeceğini ve ete hasret kalacağını belirtti. (AA)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler