YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜBİTAK'tan açıklama: "Birim değiliz, araştırma merkeziyiz"
TÜBİTAK'tan açıklama: "Birim değiliz, araştırma merkeziyiz"
14 Ağustos 2014 18:43
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Marmara Araştırma Merkezine (MAM) teşvik başvurularının yapılmasının ve bunların arşivlenmesinin teknik olarak mümkün olmadığını bildirdi.

TÜBİTAK'tan yapılan açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında "TÜBİTAK'ta bilim hırsızlığı" başlıklı haberlerin yer alması üzerine, kamuoyunun bilgilendirilmesinin gerekli görüldüğü ifade edildi.

Adı geçen haberde, TÜBİTAK ve TÜBİTAK MAM'da görev yapan bazı yöneticilerin teşvik başvurusu yapan projeleri, kişisel çıkarları için yasadışı olarak arşivleyip rakip firmalara sattığı iddialarının yer aldığı kaydedilen açıklamada, "Ancak haberin merkezindeki TÜBİTAK MAM, teşvik başvurularının yapıldığı bir birim değil, araştırma faaliyetlerinin yürütüldüğü bir merkezdir. Bu sebeple MAM'a teşvik başvurularının yapılması ve yöneticiler tarafından arşivlenmesi teknik olarak mümkün değildir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, haberin "Somut verilere ulaşıldı" şeklindeki bölümünün hiçbir somut veriye dayanmayan bilgi ve yorumlardan oluştuğu belirtilirken, bu konuda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumunun bir soruşturmasının da söz konusu olmadığı kaydedildi.

Haberin, "Projenin Aynısı Polonya’dan Çıktı" başlıklı bölümünde, OSTİM'de faaliyet gösteren bir firmanın TÜBİTAK’la ilişkisini yargıya taşıdığı yönünde ifadelerin yer aldığı belirtilen açıklamada, Kurumun Hukuk İşleri Başkanlığı'na ulaşmış herhangi bir dava dosyasının da bulunmadığı bildirildi.

Kurumun ilgili birimlerine yapılan başvuruların, uzman öğretim üyelerinden oluşan hakemlerce değerlendirildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Hakemler, TÜBİTAK çalışanlarından oluşmamakta ve değerlendirmelerden önce kendileri ile bir hakemlik sözleşmesi yapılmaktadır. Yapılan sözleşmede, hakemin kendisine iletilen tüm bilgi, belge ve fikirleri gizli bilgi olarak kabul edeceği; bu bilgi, belge ve fikirleri üçüncü taraflara herhangi bir yolla aktarmayacağı, kişisel kazanç/çıkar amacıyla kullanamayacağı açıkça belirtilmektedir. Aksi durumun, fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlali anlamına geleceği de yazılı olarak teminat altına alınmaktadır."

TÜBİTAK'ın, harcamaların belgelendirilmesi ve desteğin amacına uygun bir şekilde kullanılması hususlarını titizlikle denetleyen bir kurum olduğu ifade edilen açıklamada, Kurumun, böyle bir olayın gerçekleşmesi halinde gereğini yapmaktan imtina etmeyeceği, fikri ve sınai mülkiyeti gerektiği gibi koruyacak tecrübe, gelenek ve dirayete sahip olduğu belirtildi.

Söz konusu haberin Kurumu yıpratmak ve kamuoyunu yanlış yönlendirmek için maksatlı şekilde ve tamamen gerçek dışı bilgilerle oluşturulduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Böyle bir haberin oluşması için gereken bilgilere sahip olunmadan, tarafımıza ve ilgili olduğumuz Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına hiçbir şey sorulmadan, meçhul bir ağzın ifadeleriyle yapılan bu haber, ülkemize katkı sağlayacak proje çalışmalarını sekteye uğratacak ve sanayicilerin güvenini zedeleyecektir. Bu açıklama tamamen gerçek dışı bilgilerle, maksatlı ve özensiz bir şekilde hazırlanan haberlerin, kamuoyunda, yanlış anlamalara sebebiyet vermesini önlemek için yapılmıştır. Yaptığımız bilgilendirmeden sonra ilgili yayın kuruluşlarının kamuoyunu yanıltan haberlerini bu çerçevede tekrar gözden geçirmelerini ve düzeltmelerini bekliyoruz. Aksi takdirde yayınlanan söz konusu maksatlı habere ilişkin her türlü yasal haklarımızı kullanmaktan çekinmeyeceğimizi belirtiriz."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler