YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trafikte cezayı vatandaş kesecek
Trafikte cezayı vatandaş kesecek
10 Aralık 2014 19:40
Sürücüler artık trafikteki ihlalleri cep telefonları ile belgeleyip ihbarda bulunabilecekler.

Türkiye'de artık cep telefonu olan herkes trafikte ihbar yapabilecek. Vatandaşlar, aşırı hız, şerit ihlali, hatalı sollama gibi birçok hatayı resimleyerek belgeleyebilecek. İhlal yapan sürücülere ceza kesilecek.
Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik öngören tasarıya, gönüllü vatandaşların fahri trafik müfettişi olmasına imkan verecek bir madde eklendi.

Birçok hayatı resimleyerek belgeleyecek 

Eklenen maddeye göre, vatandaş, kaldırıma park, aşırı hız, şerit ihlali, hatalı sollama ve araçtan çöp atma gibi birçok hatayı resimleyerek belgeleyebilecek. İhlal belgesi olarak kullanılacak fotoğraflarda araç plakasının tam olarak gözükmesi şartı aranacak.
Vatandaş, tespit ettiği kural ihlalini Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesinde oluşturulan online ihbar sayfasına yükleyebilecek veya ilk gördüğü trafik ekibine teslim edebilecek.
 
Sürücülere ceza kesilecek
 
Kural ihlali belgede açık şekilde kayda alınan sürücülere Trafik Kanununun ilgili maddelerine göre idari para cezası yazacak. Bu uygulamanın Avrupa ülkelerinde kullanıldığı, Avrupa'da cezaların yüzde 60'ının halk tarafından yapılan ihbarlar neticesinde kesildiği öğrenildi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler