YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trafik sigortası primlerinde yeni gelişme
Trafik sigortası primlerinde yeni gelişme
15 Temmuz 2016 11:09
Hazine Müsteşarlığı, yasalara uymayarak fahiş fiyatta ısrar eden sigorta şirketlerini takibe aldı. Gerekirse tarifeyi bakanlık belirleyecek. 1000 liralık prim 200 liraya çekilebilir.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren trafik sigortasında yasal düzenlemenin ardından gözler fahiş primlere çevrildi. 

Hazine Müsteşarlığı, sahaya inerek trafik sigortasındaki göstermelik indirimleri takibe aldı, sürücüleri mağdur eden şirketlere yönelik yeni yaptırımlar devreye girecek. 

Sabah'ın haberine göre, Hazine, gerekirse Sigortacılık Kanunu'nun 12'nci maddesindeki yetkisini kullanarak fiyatlara müdahale edecek. Kötü niyetli davranıp fiyatları aşağı çekmeyen sigorta şirketleri resmi olarak uyarılacak, gerekirse yazılı savunma istenecek. Ortak hareket edip kartel oluşturan şirketler için de Rekabet Kurumu devreye girecek, acentelik sözleşmelerinden, uygunluk belgelerinin gözden geçirilmesine kadar tüm yetkiler kullanabilecek.

TARİFEYİ BAKAN BELİRLEYEBİLİR

Fiyatı düşürmeyen sigorta şirketlerine yaptırımlar geleceğini ifade eden Hazine yetkilileri, "Sigortacılık Kanunu'nun 12. maddesinde zorunlu trafik sigortasında ilgili bakana tarifeyi belirleme yetkisi veriliyor. 2008 yılına kadar bu şekilde uygulandı. Yani bakan isterse yeniden fiyatı belirleyebilir. Böylece bugün sigorta şirketinin bin lira aldığı bir trafik sigortası primini 200 liraya çekebilir" değerlendirmesini yaptı. 

Vatandaşı zora sokan aracılarla ilgili acentelik sözleşmeleri, yetkileri, uygunluk belgeleri başta olmak üzere birçok alanda Hazine'nin yetki kullanabileceğini belirten yetkililer, "Faaliyetlerin durdurulması da seçenekler arasında" dedi.

 

SABAH

 // BABA
Bu soyguna dur diyin....
15 Temmuz 2016 14:19
yazık bu insanlara......
 // ali tan
yeter artık. şu insanların kanını emen zalimlere firsat vermeyin.
herkes bir taraftan sömürüyor.
kaçak elektrik kullanılan
sigorta vurgunu yapan
gsm operatorleri
bitmeyen vergi ve ödemeler1
bir ruhsat yaprağı için ödenen uçuk ücretler.
hayat pahalılığı
kredilerle insanları canından bezdiren bankacılık sektörü...
daha neler neler...
15 Temmuz 2016 12:27
HEP YAZCAĞIM
 // DADAŞ
Zorunlu Sigortayla İlgili Gördüğüm Her Çıkan Haberde Buna Zemin Oluşturan Siyasetçiye ve Siyasetçilere Millet Adına Lanet Okumaya ve Eleştiri Yazmaya Devam Edeceğim Üç Kuruş Menfaat Elde Etmek ...
15 Temmuz 2016 Cuma 12:22
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler