YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trafik kazası yapanlara müjde
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, trafik kazaları ve masrafların ödenmesi konusundaki kafa karışıklığına son verdi.
Trafik kazası yapanlara müjde
11 Kasım 2010 / 16:04 Güncelleme: 11 Kasım 2010 / 16:05

Bakan Dinçer, yeni düzenlemeyle kazada kusurlu olan ve sigortası olmayan da dahil herkesin kaza masraflarını Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ödeyeceğini açıkladı.

Dinçer, bunun için özel sigorta şirketlerinde global bütçe adı altında kaynak alacaklarını söyledi.Bakanlıkta düzenlenen basın toplantısında çalışma hayatı ve sosyal güvenlik sistemindeki yenilikleri anlatan Ömer Dinçer, trafik kazalarındaki bütün sağlık giderlerinin sosyal güvenlik sisteminden karşılanacağını kaydetti.

Masraflar, özel sigorta şirketlerinden yıllık global bütçe üzerinden tahsil edilecek. Trafik kazalarında sosyal güvenlik sisteminin yükünü hafifleteceklerini aktaran Dinçer, mevcut durumda kusurlu olanların masraflarının devlet tarafından karşılanmadığını bundan böyle kusurlu ve sigortasız olanların da masraflarının SGK'ca karşılanacağına işaret etti.Sistemdeki yenilikleri anlatırken, 10 yılı tamamlayan Bağ-Kur'luya sağlık hizmetinden yararlanma hakkı getirildiğini söyleyen Dinçer, vatandaşların Bağ-Kurluluktan SSK'lıya, SSK'dan Emekli Sandığına kolayca geçebileceği sisteme geçildiğini aktardı. Yurt dışındakilerin ve ev hanımlarının da borçlanmasının sağlanacağını dile getirdi.Dinçer, kamuoyunda tartışılan yeşil kartlıların durumu ile ilgili olarak; yeşil kartı sahiplerinin çalışmaları durumumda yeşil kart iptal edilmeyeceğini ancak askıya alınacağını belirtti. Çalışma bittiğinde yeniden başvurması halinde yeşil kartın aktif hale geleceğini söyleyen Çalışma Bakanı, işverenlere verilen idari para cezasının 10'da 1 oranında azaltıldığını kaydetti.Tarım işçilerinin bakmakla yükümlü oldukları kişilere de sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerini kaydeden Dinçer, gezici tarım işçisi kavramını yapılacak mesleki eğitimlerle ortadan kaldırmak istediklerine işaret etti.

KIDEM TAZMİNATI FONU KURULMASINI ÖNEMSİYORUZ


Konuşmasının ardından soruları cevaplayan Ömer Dinçer, "Kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi olacak mı?" sorusuna, "Türkiye'nin çalışma hayatının esnekleştirilmesine ihtiyacımız var. Ekonomik büyüme istediğimiz oranda istihdam sağlamaya müsait görülmüyor. İşe giriş çıkışları kolaylaştırırsak yüzde 1 büyüme yaklaşık 140 ile 150 bin kişi istihdam olarak yansıyacak. Kıdem tazminatı fonunun kurulmasını önemsiyoruz." cevabını verdi. Paketin maliyetinin sorulması üzerine de paketten 443 bin kişinin yararlanacağını 1 milyar 163 milyon liralık kaynak kullanılacağını belirtti. Dinçer, yasanın yeniden yapılandırmayla ilgili bölümlerinin bayramdan önce Arefe günü açıklanacağını, torba kanun olarak bütçeyle çıkarmak istediklerini dile getirdi.

CİHAN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler