YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TPAO'dan Irak'ta dev imza
TPAO Irak’ta 2 doğalgaz yatağının geliştirilmesi ve üretim anlaşması imzaladı.
TPAO'dan Irak'ta dev imza
06 Haziran 2011 / 07:52 Güncelleme: 06 Haziran 2011 / 08:02

TPAO, Siba ile Mansuriye’de Türkiye’nin bir günlük tüketimine denk gelen 12 milyon metreküplük üretim gerçekleştirecek. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Irak Petrol Bakanlığı ile Basra’daki Siba ve Diyale’dekiMansuriye doğalgaz yataklarının geliştirilmesi ve üretimi konusunda iki ayrı anlaşma imzaladı. Irak Petrol Bakanlığı’nda Siba ve Mansuriye doğalgaz yatakları için düzenlenen imza törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Irak Petrol Bakanı Abdulkerim Luaybi katıldı. Anlaşmayı, Türkiye adına TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Uysal, Irak adına Petrol Anlaşmaları ve Ruhsatlar Genel Müdürü Abdulmehdi El Amidi ile TPAO’nun ortaklarından Kuveytli Kuwayt Energy Corporation şirketi ve Güney Koreli Kogas şirketinin temsilcileri imzaladı.

Yeni ihalelere de gireriz

Bakan Yıldız, yaptığı açıklamada Irak ile olan ilişkilere çok önemverdiklerini, petrol sektörünün gelişmesi ve istikrara kavuşmasında TPAOve Türk şirketleri olarak üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getireceklerini ve 4’üncü ihalelerde Türk şirketlerinin yer alması için gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi. TPAO Başkanı Mehmet Uysal da tarihi bir anlaşmaya imza attıklarını ve bundan sonraki ihalelere de imza atmayı temenni ettiklerini söyledi.

Gaz sahaları 1968 ve 1979’da k eşfedildi

Irak Petrol Bakanlığı’nın 20 Ekim 2010 tarihinde açtığı, Basra’daki Siba ve Diyale’deki Mansuriye doğalgaz yataklarının işletilmesine yönelik ihaleyi TPAO kazanmıştı. Diyale ilinde bulunan ve 1979 yılında keşfedilen Mansuriye sahası 128 milyar metreküp ve Basra’da bulunan ve 1968 yılında keşfedilen Siba sahası da 43 milyar metreküp doğalgaz rezervine sahip. TPAO ve ortakları Siba’da günlük 2,8 milyon metreküp, Mansuriye’de ise günlük 9 milyon metreküp civarında doğalgaz üretimi yapmayı hedefliyor. TPAO, Siba ile Mansuriye’de Türkiye’nin bir günlük tüketimine denk gelen 12 milyon metreküplük günlük üretim gerçekleştirecek. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler