YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TPAO Türkiye'nin kaderini belirleyecek
TPAO Türkiye'nin kaderini belirleyecek
TPAO Türkiye'nin kaderini belirleyecek
27 Temmuz 2008 / 09:29 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, Türkiye'nin, 2023'te enerji ihtiyacını tek başına karşılayacağını belirterek, “Karadeniz'e 1 milyar dolar yatırım yaptık. TPAO Türkiye'nin kaderini belirleyecek” dediBatman'da petrol sahalarında incelemelerde bulunmak üzere bulunan TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, Türkiye'nin 2023 yılında enerji ihtiyacını tek başına karşılayacak seviyeye geleceğini ifade etti. Türkiye'nin tüketilen petrolün yüzde 92'sini, doğalgazın da yüzde 98'ini yurt dışından ithal ettiğine dikkati çeken Uysal, 2023 yılında bu enerjinin tümünü Karadeniz'deki petrol rezervlerinden karşılayacaklarını söyledi. Uysal, “TPAO Ortadoğu'da, Hazar Denizi'nde muhakkak hak ettiğini alacaktır. Ama ondan önce asıl olan kendi petrol potansiyelini ortaya koymaktır. Karadeniz'de son bir yılda 1 milyar dolara yakın yatırım yaptık” dedi.


3 YILDA 7 KUYU DAHA AÇILACAK


Uysal açıklamasını şöyle sürdürdü. “Ortaya koyduğumuz potansiyel pekçok şirketin dikkatini çekmiş durumda. Ortak çalışma yürüttüğümüz PetroBras'dan ayrı olarak iki Amerikan firması ile elimizdeki yatırımların ortaklık görüşmelerini yapıyoruz. Ortaklık sağlandığı takdirde önümüzdeki 3 yıl içinde Karadeniz'de belki 7 tane kuyuyu açacağız. Buradaki kuyuların her birisi Azerbeycan'da bildiğimiz devasa büyüklükteki kuyularla eşdeğer.”


GELECEK, DEĞİŞECEK...


Ayrıca, bu yıl Libya'da sondaja başladıklarını söyleyen Uysal, “Şimdi Libya'da deldiğimiz kuyu oldukça derin bir kuyudur. 5 bin 500 derinliğe ulaşacağız burada. O derinlikte petrol bulduğumuzda Libya'da TPAO'nun ayrı bir yeri olacaktır” diye konuştu. Kuruluşun, Türkiye'nin geleceğini değiştirecek noktaya geldiğini ifade eden Genel Müdür Ünsal, dünya petrolünün yüzde 70'inin Ortadoğu ve Hazar Denizi'nde olduğunu ve Türkiye'nin bu paydan payını alması için gerekli çalışmaların devam ettiğini belirtti.


25 KUYU AÇTIK 22'SİNDEN PETROL ÇIKTI


Son 3 yılda sınırda 25 kuyu açtıklarını bu kuyuların 22 sinde petrol bulunduğunu belirten Ünsal, ancak medyanın bunu çok abarttığını söyledi. TPAO Genel Müdürü Mehmet Ünsal, Türkiye'nin 2023 yılındaki petrol ve doğal ihtiyacını açıklarken bu ihtiyacın Türkiye'nin kendine yetecek kadar enerjiye sahip bir şekilde karşılanacağını söyledi. 2007 yılında 30 milyon ton olan petrol tüketiminin 2020 yılında 40 milyon ton olacağını, doğal gaz ihtiyacının ise 35 milyar metreküpten 55 milyar metre küpe yükseleceğini açıklayan Genel Müdür Ünsal, bu ihtiyacın tamamının Karadeniz bölgesinde yapılacak büyük yatırımlardan karşılanacağını sözlerine ekledi. YENİŞAFAK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler