YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Torlak: 18 milyon 550 bin 981 idari para cezası verildi
Torlak: 18 milyon 550 bin 981 idari para cezası verildi
09 Şubat 2016 07:22
Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, geçen yıl yanlış, yanıltıcı bilgi/belge verilmesi ve Danıştay tarafından iptal edilen kararların yeniden değerlendirilmesi neticesinde teşebbüslere 18 milyon 550 bin 981 lira idari para cezası verildiğini belirtti.

Torlak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Rekabet Kurumu bütçelerine ilişkin görüşmelerde sunum yaptı.

Kurumun geçen yılki çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Torlak, söz konusu dönemde 304 nihai karar aldıklarını ifade etti. Torlak, bu kararların 158’inin birleşme-devralma-ortak girişim-özelleştirmeye, 35’inin menfi tespit-muafiyete, 89’unun da rekabet ihlallerine ilişkin olduğunu söyledi.

Yargı kararı üzerine 6 kararın yeniden değerlendirildiği bilgisini veren Torlak, diğer hususlara ilişkin de 16 karar oluşturulduğunu kaydetti.

Torlak, 158 birleşme-devralma-ortak girişim-özelleştirme kararından 132’sinde izin verildiğini, 3’ünde koşullu izin verildiğini, 1’inde izin verilmediğini, 22’sinde ise kapsam dışı veya izne tabi olmayan işlem kategorisinde olduğu kanaatine varıldığını bildirdi.

Geçen yıl 22 konuda soruşturma açıldığını, 5 soruşturmanın tamamlandığını dile getiren Torlak, halihazırda yürütülen 22 soruşturma bulunduğunu ifade etti. 

Torlak, Rekabet Kurulunca geçen yıl yanlış, yanıltıcı bilgi/belge verilmesi ve Danıştay tarafından iptal edilen kararların yeniden değerlendirilmesi neticesinde teşebbüsler hakkında 18 milyon 550 bin 981 lira idari para cezasına hükmedildiğini belirtti.

Ömer Torlak, ayrıca rekabet savunuculuğu görevi çerçevesinde rekabet kültürünün oluşturulması ve yerleştirilmesi amacıyla kurum içi ve kurum dışı platformlarda çeşitli tanıtıcı ve bilgilendirici eğitim programları düzenlediklerini söyledi.


AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler