YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Torbadan bir dolu müjde çıkıyor!
3 kesime erken emeklilik, akademisyenlere zam, taşeron ve madencilere yönelik pek çok düzenlemenin bu ay çıkması bekleniyor
Torbadan bir dolu müjde çıkıyor!
03 Ekim 2014 / 11:37 Güncelleme: 03 Ekim 2014 / 11:44

Yaklaşık 20 milyon kişiyi ilgilendiren torba yasa hayata geçerken; gözler yeni pakete çevrildi. Yeni torba için beklenen Ekim ayı geldi.

Bu ay hazırlanacak torba yasada pek çok kesimi ilgilendiren önemli düzenlemeler yer alacak. Tasarıya konulması beklenen düzenlemelerden bazıları şöyle:

Akademisyenlere zam

Üniversitelerdeki akademik personelin maaşlarının iyileştirilmesine yönelik düzenleme, torbada yer alması beklenen düzenlemeler arasında.

Bedelli askerlik

Torba tasarının; bedelli askerlik, askerlik, askeri hakimler, disiplin konularının yanında astsubayların özlük hakları konusunda da düzenlemeler içermesi bekleniyor.

Taşeron 

Asıl işçi olduğuna yönelik yargıdan karar çıkan taşeron işçilerle ilgili düzenleme, torbaya eklenmesi beklenen maddelerden biri. Bakan Çelik, bu konuda "Yargıya gidip kendilerinin asıl işçi olduğuyla ilgili karar alanlarla ilgili bir düzenlemeyi Ekim'de getiriyoruz. Bakanlıklar arasında net bir uzlaşı tam sağlanamadı ama iyi bir noktaya geldik. Kadroya alınmalarından yanayım" demişti.

Madende çalışanlar

Madencilerin haftada 5 gün, günde 7.5 saat çalışmasına ilişkin düzenlemenin torbada yer alacağı belirtiliyor.

Memur ve İMD'ler beklemede

Kamu çalışanlarının torba yasaya eklenmesini istediği düzenlemeler var. Üniversite mezunu işçilerin memur kadrosuna alınması, 4C'lilere kadro, emekli ikramiyesinde 30 yıllık süre sınırının kaldırılması, 2005'ten sonra göreve başlayan memurlara 1 derece verilmesi ve disiplin affı taleplerden bazıları. Ayrıca 7 bin iş ve meslek danışmanı (İMD) atama istiyor.

 

TAKVİM

23:40
 // Ahmet Turan yılmaz
SSK emeklisiyim 18 yıl ınternatıonal bir firmada çalıştım sigorta primim hep tavandan ödendi 2003 yılı Ocak Ayında emekli oldum 2000 den sonra emekli olanlar için hiçbir gelişme görmedim ne olacak bizim halimiz herkese var bize yok mu?...
03 Ekim 2014 23:40
21:53
 // MÜJİP
Hani Emekli dul ve yetimlerin aylığı kurban bayramından önce yatacaktı? Ben de o habere güvenip, olan parayı odun kömüre yatırtım. Bayramda dımdızlak meteliksiz kalacam. Yok para, hesaba yatmamış. İkide bir müjde vermeyin, bir hoş oluyorum....
03 Ekim 2014 21:53
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler