YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Torba Yasa ile mağduriyet bitti
Torba Yasa ile mağduriyet bitti
15 Temmuz 2013 22:44
Muhalefet ve TMMOB'nin eleştirilerine maruz kalan Torba Yasa'yla, şehit ve gazi yakınlarına bugüne kadarki en geniş kapsamlı haklar tanındı.

Düzenlemeyle gazi ve şehit yakınları hem geçinmek için aylık alacak, hem de faizsiz krediyle ev hayallerine kavuşacak. İstihdam edilenlerin sayısı 53 bin kişi daha artacak.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) 'Türkiye'nin yağması için altın vuruş' olduğunu öne sürdüğü ve muhalefetin de eleştirdiği Torba Yasa'da, bu iddiaların tam aksine, gazi ve şehit yakınlarının bugüne kadar yaşadıkları mağduriyetler giderildi. Şehit yakınlarına iki istihdam hakkı, muhtaçlık şartının kaldırılması, faizsiz konut kredisi ve ücretsiz ulaşım hakkı torba kanunda yeralan düzenlemelerden sadece birkaçı. TBMM'de kabul edilen Torba Yasa'yla sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın 2 bin 600 terör mağduru vatandaşımıza aylık bağlanacak. Muhtaç, yaşlı ve şehit yakınlarına ücretsiz seyahat hakkı, faizsiz konut kredisi gibi imkanlar sağlanacak. Bu kapsamda 2 bin 600 terör mağduru vatandaşımıza sosyal güvencesine bakılmaksızın maaş bağlanacak.

Sözleşmeliye kadro hakkı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın hazırlayıp TBMM'ye sunduğu ve TBMM'de kabul edilen Torba Yasa'da şehit yakınları ve gazilere yeni haklar getiren önemli düzenlemeler çıktı. Kanunun yasalaşması şehit yakınları ve gazilere maaş artışı, faizsiz konut kredisi, istihdam hakkı, eğitim yardımı ve ücretsiz seyahat hakkı getirildi. Aile Bakanlığı verilerine göre 3 bin 744 vatandaşımızın anne ve babası muhtaçlık şartı kaldırıldığı için maaş imkanına kavuşacak, Torba Yasa'dan 110 bin sözleşmeli toplamda ise 4.5 milyon kişi yararlanacak.

3 bin 744 kişiye müjde

Şehit olan erbaş ve erlerin anne ve babalarında aranan malullük ve muhtaçlık şartı kaldırıldı. Görevin etkisi ve tesiriyle hayatını kaybeden kamu görevlilerinin anne ve babasına aylık bağlamada aranan muhtaçlık şartı kaldırılarak anne ve babalara da aylık bağlanma imkânı sağlandı. Böylece 3 bin 744 vatandaşımızın anne ve babası maaş imkanına kavuşacak.

Ücretsiz seyahat hakkı

10 milyon engelli, yaşlı, şehit yakını ve gazi ücretsiz seyahat hakkından yararlanacak. Ayrıca gazilerin 25 yaşından küçük çocukları ile anne ve babaya da ücretsiz seyahat hakkı sağlanacak. Terör mağduru 2 bin 600 vatandaşa sosyal güvence verilirken, 35 bin kişiye de istihdam kapısı aralanmış olurken, 53 bin kişinin de istihdamı öngörülmekte.

Aylıklarda 200 ile 400 TL arasında artış

Harp malulü kapsamındaki er ve erbaşn aylığında artış sağlanacak yeni düzenleme ile 33 bin 674 kişinin aylığında 200- 400 TL arasında artış olacak.. Vazife ve harp malulü kapsamında olup faizsiz konut kredisinden yararlanmayan şehit yakını ve gazilerin de yararlanması sağlanacak. Hak sahipleri 73 bin TL 20 yıl faizsiz konut kredisi kullanabilecek.

Yeni Şafak

Etiketler: , , ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler