YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Torba tasarı" Plan ve Bütçe Komisyonu'nda
"Torba tasarı" Plan ve Bütçe Komisyonu'nda
18 Haziran 2014 23:47
Tasarının bugünkü görüşmeleri, AK Parti'li Bilgiç ve Üstün ile CHP'li Özel arasında yaşanan tartışma nedeniyle sonlandırıldı.

 Tasarının 2 maddesi kabul edildi

 "Torba tasarının" TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bugünkü görüşmeleri, Komisyon Başkanvekili, AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç ve AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün ile CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel arasında yaşanan tartışma nedeniyle sonlandırıldı.

Komisyondaki görüşmeleri iki gündür süren 106 maddelik İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın bugünkü görüşmelerinde 2 madde kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, yer altı işlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı aranmayacak. Buna göre, yer altı işlerinde bir gün dahi çalışanlar kıdem tazminatından yararlanabilecek.

İşverenler, alt işverene iş vermeleri halinde, bunların işçilerinin ücretlerinin ödenip ödenmediğini, işçinin başvurusu üzerine veya aylık olarak resen kontrol etmekle ve varsa ödenmeyen ücretleri hak edişlerinden keserek işçilerin banka hesabına yatırmakla yükümlü olacak.

Tartışma yaşandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, alt işveren sistemine karşı olmadıklarını belirterek, "Bu sistemin bir çok sorunu var ama biz sorunları bu tasarıyla disipline ediyoruz. Ben alt işveren sisteminin uygun olduğunu düşünüyorum. Alt işverenlerde iş güvenliği ve emniyeti açısından aksayan yönler olabilir, bizim amacımız bunları düzeltmek" dedi.

Tasarının görüşmelerinin uzun sürmesi ve geç saatlere kadar uzaması, zaman zaman salondaki atmosferin gerginleşmesine neden oluyor.

CHP'li Özel, konuşması sırasında AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli'ye "Yalan konuşuyorsun" diye laf attı. Bunun üzerine Komisyon Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Özel'e, "Özür dile" dedi.

Özel'in Bilgiç'i, kendisiyle bu üslupla konuşamayacağını belirterek, "Özür dilerim ama sen istediğin için özür dilemem" demesi, tartışmaya diğer milletvekillerinin de dahil olmasına neden oldu. Özel, çıkan tartışma sırasında AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün ile de tartıştı.

Gerginliğin ve tartışmanın sürmesi üzerine Bilgiç, toplantıya beş dakika ara verdi ve Başkanlık Divanı'ndan inerek, CHP'li Özel'in oturduğu sıranın yanına geldi; bunun üzerine salonda bulunan milletvekilleri ayağa kalkarak, iki milletvekilinin yanına gitti. İki milletvekili arasındaki gerginliğin kavgaya dönüşmesini, araya giren milletvekilleri engelledi.

Aradan sonra toplantıyı açan Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Vedat Demiröz, tasarının görüşmelerine yarın devam edileceğini belirterek, toplantıyı sonlandırdı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler