YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Toplu taşımaya zam geldi
Mardin'de toplu taşıma ücretlerine yüzde 25 oranında zam yapıldı. Gerekçe olarak da yükselen akaryakıt fiyatları gösterildi.
Toplu taşımaya zam geldi
06 Ekim 2010 / 10:36 Güncelleme: 06 Ekim 2010 / 10:40

Mardin'de toplu taşımaya yüz 25 oranında zam yapıldı. Ayrıca şehirde iki ayrı fiyat tarifesi uygulanacak. Biri Yenişehir semti ile sınırlı indir-bindir, diğeri de ilköğretim, lise ve yüksekokul öğrencilerine yönelik fiyat tarifesi.

Mardin Esnaflar ve Odalar Birliği Başkanlığı'nca alınan zam kararına gerekçe olarak yükselen akaryakıt, araç yedek parçaları ve işçilik giderleri gösterildi. Son 15 ay içinde toplu taşımaya yapılan zam oranının yüzde 65'i bulduğunu belirten vatandaşlar ise karara tepki gösterdi.

İNDİR-BİNDİR TARİFESİ SADECE YENİŞEHİR'DE

Valilik, belediye ve esnaf odasının kararı ile Mardin kent merkezinde hizmet veren şehir içi toplu taşıma ücretleri yüzde 25 oranında zamlandı. Yenişehir semtindeki yeni uygulama ile tarife indir-bindir 1 TL, Cumhuriyet Meydanı'ndan Organize Sanayi Bölgesi'ne 1.40 TL'den 1.60 TL oldu.

Şehir içi dolmuş ücretleri de kişi başı 1 TL'den 1.25 TL'ye yükseldi. Taşıma ücretlerinde öğrenciler lise ve üniversite olarak ikiye ayrıldı. Yüksekokul öğrencisi 1 TL'ye, normal öğrenci 60 Kuruş'tan 75 Kuruş'a, öğrenci Organize Sanayi Bölgesi ise 1 TL'ye yükseldi. Zamlı tarife pazartesi gününden itibaren yürürlüğe girecek.

VATANDAŞLARDAN KARARA TEPKİ

Vatandaşlar, valilik ve belediyeden bir açıklama yapılmasını istedi. Zama tepki gösteren vatandaşlardan Muhammed Kanat, "Bir yıl içinde yüzde 65 oranında yapılan zamma haklı bir gerekçe bulamıyoruz. Bu kararın altına imza atan valilik, belediye ve esnaf odalarından bizi tatmin edecek bir cevap bekliyoruz." dedi.

Hasan Keser ise düşük ücretler alan asgari ücretli, işçi ve emeklilerin, bu zammın altında ezilmemesinin mümkün olmadığını dile getirerek, "Başlangıçtan beri şehir-içi dolmuşları kooperatifi şehir içi ulaşımda karmaşa yaratmaktan başka bir şey yapmadı. Şimdi de bir zam furyası. Yine olan halka oldu. Bu halkı düşünen birileri varsa hiç zaman kaybetmeden yapılan bu zamdan vazgeçmelidir." diye konuştu.

Komşu illere oranla en pahalı şehir içi ulaşımın Mardin'de olduğunu savunan Mehmet Semerci, "Enflasyon yüzde 8 diyorlar, mazotta indirim yapılıyor, ama Mardin'de şehir içi toplu taşımacılığa yüzde 25-40 zam yapılıyor. Bu şekilde bir zam başka yerde olsa şimdi siyasetçiler kıyameti koparmıştı." eleştirisinde bulundu.

Cihan
 

dolmuşlar
 // şehir ici
Yetkılilere sesleniyorum dolmuş durak haricinde duracak yolcu bekleyecek böyle bir madde var mı?...
11 Kasım 2010 08:35
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler