YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TOKİ'den kritik uyarı
TOKİ'den kritik uyarı
06 Kasım 2009 08:30
"Depreme dayanıksız binalardan ülkemizi kurtaralım"

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin dayanıksız binalardan kurtulması gerektiğini söyledi. Bayraktar, “Sürdürülebilir Kentsel Gelişim ve Toplu Konut’’ konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın gelir seviyesi yüksek, modern, çağdaş ülkelerinde insanların şehrin gürültüsünden, stresinden kaçarak, şehrin banliyölerine taşındıklarını kaydetti. Bayraktar, gelişmekte olan ülkelerde ise köyünden iş bulmak için gelen insanların şehrin kenarlarında, varoşlarında gecekondu yaptıklarını bildirdi.

DESTEK VERİN

Türkiye’de son 7 yılda, 81 ilde, 400 bin konut rakamına ulaştıklarını ifade eden Bayraktar, TOKİ’nin yaşanılır mekanlar, sağlık tesisi, hastane ve okul yaptığını anlattı. Bugün kentlerin gelişen dünyada artık mutlaka ekolojik bir yapıya kavuşturulması gerektiğinin altını çizen Bayraktar, Türkiye’de alt gelir grubuna yönelik konut atağını sürdürdüklerini ve devlet, hükümet, belediye işbirliği ile kentsel dönüşüm projeleri ürettiklerini bildirdi.. Bayraktar, Türkiye’nin son dönemde cumhuriyet tarihinin en büyük kentsel dönüşümünü sağladığını ifade ederek, kentsel dönüşüm konusunda tüm kuruluşların, vatandaşların desteğini istedi. TOKİ Başkanı, ‘’El birliği ile ülkemizi gecekondulardan kurtaralım. Deprem kuşağında olan ülkemizi, depreme dayanıksız binalardan mutlaka kurtarmamız gerekiyor. Bu doğrultuda herkesten destek istiyoruz. Bu olursa, Türkiye hem kaynak israfından, hem ulaşım, sağlık bakımından Türkiye’deki insanların devlete vatandaşa bakışında ciddi mesafe alacağız’’ dedi.

PLANLI GELİŞME ŞART

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren de ulusal, bölgesel ve kentsel ölçeklerde olmak üzere planlı gelişmeyi mutlaka gerçekleştirmek gerektiğini kaydetti. Eren, “Türkiye’de planlı gelişmeyi sağlamak zorundayız. Rant odaklı kentsel gelişmeyi mutlaka önlemeliyiz” diye konuştu.
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler