YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Patronla
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Patronla
05 Ocak 2008 14:47
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Patronla

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Patronlar Kulübü Eurochambres'da yapılan seçimler sonucu, AB üyesi olmayan 19 ülkenin iş dünyasının ilk temsilcisi olarak Eurochambres Başkanlık Divanı'na iki yıllık süre için oybirliği ile seçildi.

Hisarcıklıoğlu, dört yıl önce de Eurochambres'in Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmişti.

Odalar Birliğinden yapılan yazılı açıklamada, Moskova'da yapılan Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) toplantısında, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun, oybirliği ile Eurochambres'in Başkanlık Divanına seçildiği kaydedildi. Eurochambres Başkanlık Divanının, Eurochambres Başkanı ve Başkan yardımcılarından oluştuğu belirtilen açıklamada, Hisarcıklıoğlu'nun, bu görevde Türkiye, Rusya, Hırvatistan, Ukrayna, Bosna Hersek gibi AB üyesi olmayan Eurochambres üyesi 19 ülke iş dünyasının menfaatlerini savunma görevini yürüteceği kaydedildi.
Açıklamada, toplam 46 ülke, 2 bin ticaret ve sanayi odası, 19 milyon işletmenin temsil edildiği Eurochambres'ın, Avrupa'nın en büyük iş dünyası kuruluşu ve Avrupa ticaret ve sanayi odaları sisteminin çatı örgütü olduğu belirtildi. Eurochambres Başkanlık Divanın ise Türkiye'nin katılımı ile birlikte 11 ülkeden oluştuğu ifade edilen açıklamada, diğer ülkeler arasında ise Fransa (Başkan), Avusturya (Onursal Başkan), Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, Hollanda, Yunanistan, Slovakya ve İsveç'in bulunduğu belirtildi.

-TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU-

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu seçimden sonra yaptığı teşekkür konuşmasında, Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği'nde AB üyesi olmayan 19 ülkenin menfaatlerini korumaya çalışacağını söyledi. ''Bugünden itibaren Eurochambres'taki görevimde, Türk iş dünyasının temsilcisi olmanın yanı sıra, artık Eurochambres'in AB üyesi olmayan 19 ülkenin de menfaatlerini korumaya çalışacağım'' diyen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
''Türkiye'nin Avrupa Birliği katılım sürecinde özellikle Avrupa'daki çatı kuruluşlarının karar mekanizmalarında olmamız çok önemlidir. 2004 yılından beri Eurochambres'in Yönetim Kurulu üyesiyim. Bu dönemde de yine sadece Türkiye adına değil, Eurochambres'in 19 üyesi adına görev yapan 5 üyeden biriydim. Şimdi artık, 19 ülkenin tamamı adına görev yapacağım. Bu Türk iş dünyası için büyük bir onurdur. Türk iş dünyasının dışa açılmada ulaştığı çok önemli bir aşamadır.''
Hisarcıklıoğlu, Eurochambres Başkanlık Divanında Türkiye, Arnavutluk, Azerbaycan, Makedonya, Hırvatistan, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Balerus, Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Moldova, Ermenistan, Gürcistan, İsrail, Norveç, İsviçre, İzlanda, INSULER (Avrupa Ada Odaları Birliği) adına görev yapacak.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler