YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TMSF: Bank Asya'ya el koyduk çünkü...
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan son dakika yapılan açıklamada batan bankalara bir yenisinin eklenmemesi için, Bank Asya'ya el konduğu belirtildi.
TMSF: Bank Asya'ya el koyduk çünkü...
04 Şubat 2015 / 15:44 Güncelleme: 04 Şubat 2015 / 15:56

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından Bank Asya yönetiminin TMSF'ye devrine ilişkin yapılan son dakika açıklamada, "Batan bankalara bir yenisinin eklenmemesi için, bankanın hissedarlarını, müşterilerini, bankacılık sektörünü ve Türkiye ekonomisini korumak amacıyla, ilgili kanun maddelerinin emrettiği tedbirler alınmış ve Asya Katılım Bankası AŞ’nin yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürü değiştirilmiştir" dendi.

2001 krizi hatırlatması

TMSF açıklamasında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) kararına istinaden, Asya Katılım Bankası AŞ ile ilgili tedbir alınmak zorunda kalındığı belirtildi.

Zamanında gerekli tedbirler alınmadığı için 2001 krizinde bankaların battığı, vatandaşların mağdur olduğu, bankacılık sektörünün ve Türkiye ekonomisinin büyük zarar gördüğü hatırlatılan ve alınan tedbirlerin öneminin daha iyi anlaşılacağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"5411 sayılı Bankacılık Kanunu, hem Türkiye’nin yaşadığı büyük bankacılık krizlerinden ders alınarak hem de Avrupa Birliği müktesebatına uyum programının gereği olarak, 2005 yılında yürürlüğe girmişti. Asya Katılım Bankası AŞ ile ilgili alınan tedbirler, söz konusu kanunun 18. maddesinin 5. fıkrasına dayanmakta olup, banka yapısının şeffaf olmasını ve denetlenebilmesini amaçlamaktadır.

Neden gece yarısı yapıldı?

Batan bankalara bir yenisinin eklenmemesi için, bankanın hissedarlarını, müşterilerini, bankacılık sektörünü ve Türkiye ekonomisini korumak amacıyla, ilgili kanun maddelerinin emrettiği tedbirler alınmış ve Asya Katılım Bankası AŞ’nin yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürü değiştirilmiştir. Asya Katılım Bankası AŞ hissedarlarının, müşterilerinin ve bankacılık sektörünün hiçbir sıkıntı yaşamaması için, yeni görevlendirmeler gece yarısı yapılmıştır. Her biri alanında uzman, daha tecrübeli isimlerin yönetmeye başladığı Asya Katılım Bankası AŞ, daha güçlenmiş olarak bankacılık faaliyetlerine devam etmektedir."

KÖKU KURUR INSAALLAH
 // OSMANLI
GÜLENIN, ONA BAGLI OLAN VE BÜTÜN ORTAKLARININ HEPISININ KÖKU KURUR INSAALLAH; ALLAHIN IZNI ILE. BIZIM SILAHIMIZ DUAMIZ KARDESLER UNUTMAYALIM. ESSELAMU ALEYKÜM....
04 Şubat 2015 Çarşamba 17:25
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler