YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TL’ye dönüşü tanıtacak şirket Mart'ta seçiliyor
TL’ye dönüşü tanıtacak şirket Mart'ta seçiliyor
TL’ye dönüşü tanıtacak şirket Mart'ta seçiliyor
04 Şubat 2008 / 11:34 Güncelleme: 04 Şubat 2008 / 00:00

Üç yıldır kullandığımız Yeni Türk Lirasındaki "Yeni" ibaresi 2009 başında kaldırılarak yeniden Türk Lirasına dönülecek. TL’ye dönüşü tanıtacak şirket Mart'ta seçiliyor
Merkez Bankası; boyut, renk, tasarım ve güvenlik özellikleriyle tamamen değişecek olan TL banknotları tanıtacak şirketi seçim sürecinde ilk elemeyi tamamladı. Merkez Bankası, "E9 Emisyon Grubu" adını taşıyacak TL banknotların tanıtımını yapacak şirketin seçim sürecini kamuoyuyla paylaşmıyor. Banka, kampanyayı yürütebilecek ölçekteki 12 firmaya geçen ay davet gönderdi. 12 firmanın "TL’ye dönüş" kampanyası hakkındaki ilk sunumlarını izleyen Merkez Bankası’nın, şirket sayısını 10’un altına indirdiği öğrenildi. İkinci elemeye kalan şirketlere, Şubat ayının son haftasında ayrıntılı kampanya sunumlarını yapmaları için yeniden çağrı gönderildi. Yetkinlik ve kapasitenin ölçüleceği ayrıntılı sunumlardan sonra firma sayısı yeniden indirilerek "kısa liste" belirlenecek.


İHALE MART AYINDA: Bilgi veren kaynaklar, "kısa liste" saptandıktan sonra, Mart ayında ihale açılacağı bilgisini verdiler. Kampanyayı yürütecek şirketin seçimi sürecinde, bugüne dek fiyat konusunun gündeme gelmediğine işaret eden kaynaklar, ihale aşamasında fiyatın öne çıkacağını belirtti. Aksilik çıkmaz ve sarkma yaşanmazsa, TL’ye dönüş kampanyasını yürütecek şirketle Merkez Bankası arasındaki "imza"nın en geç nisan ayı başında atılması bekleniyor.


ÖNCE FARKINDALIK: Kampanya için ayrılan dokuz aylık sürede, Merkez Bankası ile şirket, ortak bir çalışma yaparak, tanıtım aşamalarının etaplarını ve dönemlere göre içeriğini belirleyecek. Bu çerçevede, TL’ye dönüş kampanyasıyla, dört yıl önceki "altı sıfırı atma" kampanyası arasında benzeşen ve ayrılan yanlar bulunduğu belirtiliyor. Dört yıl önceki kampanyada altı sıfırın atılmış olması nedeniyle, hesaplama probleminin öne çıktığını anımsatan kaynaklar, "bu kez bir hesaplama problemi olmadığını ancak paranın tamamen değişecek olması nedeniyle farkındalık yaratmanın öne çıkacağını vurguladı.


Alışkanlıklar değişecek


Altı sıfır atma operasyonunda, 10 milyon TL ile 10 YTL örneğinde olduğu gibi bütün banknotların renklerinin aynı olmasının, karıştırmayı önleyen bir buluş olduğunu belirten ilgililer, paraların bu kez tamamen değişeceğinin altını çiziyor. Bu kapsamda, TL’ye dönüş kampanyasının madeni paraları içerip içermeyeceği sorusu da önem kazanıyor. Ancak bu sorunun yanıtı, Darphane’nin Hazine’ye bağlı olması nedeniyle henüz belli değil.


(Hürriyet)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler