YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
THY’nin Hollanda’ya uçuşunun 50. yılı Amsterdam’da kutlandı
THY’nin Hollanda’ya uçuşunun 50. yılı Amsterdam’da kutlandı
04 Haziran 2015 02:55
Türk Hava Yolları’nın (THY) Hollanda’ya uçuşunun 50. yılı resepsiyonla kutlandı.

THY Amsterdam Müdürlüğü tarafından düzenlenen kutlama programına, Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan, Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral, Deventer Başkonsolosu Zafer Ateş, THY Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyükekşi, THY Orta Avrupa Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Fatih Cığal’ın yanı sıra Türk ve Hollandalı davetliler katıldı.

Programda konuşan THY Amsterdam Müdürü Ahmet Şahin, 4 Haziran 1965'te haftada iki sefer olarak gerçekleşen Hollanda uçuşlarının sayısının bugün haftada 42’ye çıktığını söyledi.

Sadece Amsterdam Schiphol Havaalanı’ndan geçen sene 522 bin yolcu taşıdıklarına değinen Şahin, bu ülkeden Sabiha Gökçen Havaalanı’na şu anda haftada 7 olan uçuş sayılarının 2 Temmuz’da 10’a çıkacağını ifade etti.

Hollanda’da gelinen noktanın kendileri açısından anlamlı olduğuna dikkati çeken Şahin, şöyle konuştu:

“50. yılın bizim için başka önemli bir yanı daha var. Geçen sene Türklerin Hollanda’ya göçünün 50. yılını kutladık. THY’nin burada vatandaşlarımızla kader birliği yaptığı inkar edilemez bir gerçek. THY bugün buradaysa bunun en büyük sebebi, vesilesi yine buradaki vatandaşlarımızdır. THY’nin genel yapısına baktığınızda 1965 yılında küçük ölçekli bir havayoluydu. Toplamda 9 uçağı olan, 688 gibi çok kısıtlı koltuk kapasitesi sunan, senede sadece 409 bin yolcu taşıyan bir havayoluydu. Bugün ise 277 uçağı olan, 274 noktaya uçan ve 54,7 milyon gibi yüksek rakamda yolcu taşıyan bir konumda. Şu an süper ligde, devler liginde. Bu büyümesindeki en büyük katkı iş ortaklarımızın yanı sıra Hollanda özelinde vatandaşlarımızdır.” 

 

AA

Etiketler: ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler