YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
The New York Times, Türkiye'yi görmezden gelemedi.
The New York Times, Türkiye'yi görmezden gelemedi.
The New York Times, Türkiye'yi görmezden gelemedi.
01 Haziran 2008 / 10:55 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Benzin fiyatlarındaki artışı konu alan The New York Times, ülkeler bazında inceleme yaparken Türkiye'yi görmezden gelemedi.ABD'de 4 dolara çıkan galon fiyatları yüzünden ayaklanan sürücüleri, ABD'nin en köklü gazetelerinden New York Times diğer ülkelerden örenkler verek rahatlatmaya çalışıyor.


Artan petrol fiyatlarının bütün dünya üzerinde etkisini gösterdiğini belirten gazetede Fransa'da fiyatların 10 dolara yaklaştığı, bu rakamın Türkiye'de ise 11 doların da üzerinde seyrettiği vurgulanıyor.


Sürücülerin rekor düzeye çıkan benzin fiyatları karşında şaşkın olduklarını  yazan haberde Avrupa ve Endonezya'da grevlerin ve protestoların baş gösterdiği, hükümetlerinse bu duruma kayıtsız kaldığının altı çiziliyor. Ne zaman biteceği bilinmeyen bu artışın dünya çapında büyük sorunlara neden olduğu yazan gazete kiralık bisikletlerin günlük mesafelerin kat edilmesinde önem kazandığına değiniyor.


Haberin geri kalan kısmı ise şöle devam ediyor;
Artan petrol fiyatlarının araç sahiplerini ciddi etkiliyor. Vergiler ve sübvansiyon bedelleri ülkeden ülkeye değişse de neden tek. Sınırlı petrol arıtma kapasitesi ve yüksek maliyetli nakliye.


GEMİLER LİMANLARA SIKIŞIP KALDI
Avrupa'da ve Japonya'da yüksek vergiler nedeniyle pek çok araç sahibinin şaşırtıcı rakamlara alışık, bu nedenle çok sayıda yetişkin, toplu taşıma araçlarını kullanmayı tercih ediyor. Habere göre; hala araç kullanmayı tercih edenler ise acı eşiklerini test ediyor.


Diğer taraftan Çin ve Hindistan gibi gelişmek te olan ekonomilerde, devletler tüketicisini korumak amaçlı önlemler alıyor. Dünyanın her tarafında artan fiyatlar ile kaynama noktasına gelen dünya da sadece sürücüler değil bütün halk etkileniyor. Portekiz ve İspanya'daki balıkçılar geçtiğimiz cuma günü greve başladı. Beş yıl içinde yüzde 320 artan yakıt fiyatları nedeniyle balıkçılar gemilerini limanlardan çıkartamaz hale geldi.


Fransa'da balıkçılar ve çiftçiler traktörleri için yakıt alamamaktan şikayetçi, devletten yardım bekliyor. Bu taleplerini İngiliz kanallarından haykırmayı uygun bulmuşlar. İngiliz ve Bulgar kamyoncular da protestocular arasında. Endonezya'da günde 2 dolardan az para ile geçimini sürdürmeye çalışan 235 milyon insanda protestolarını sürdürüyor.


2012'de ARAÇ SAYISI 1MİLYAR OLACAK
Buna karşılık dünya üzerinde her zamankinden daha fazla araç var. 887 milyon aracın bulunduğu dünya topraklarında bundan dört yıl sonra rakımın 1 milyar olması ön görülüyor.


ABD'de Mayıs 2003'de 1.47 dolar olan kuruşunsuz benzinde şimdi galon fiyatı 3.96 dolar yaklaşık olarak yüzde 170'lik bir artış söz konusu. Aynı dönemde Fransa'da ise yaklışık yüzde 90'lık artış kaydedelidi. ABD'li araç sahipleri kendilerini dizginledi ve Mart 2007 ile 2008 arasında 1.6 milyar kilometre daha az araç kullandı.


Dünyanın ikinci en büyük petrol üreticisi olan Rusya'da da durum farklı değil. Tüketiciler benzinin galonunu 3.68 dolardar tedarik edebiliyor. ABD ile aynı olan fiyatta tek fark ABD'de çalışanların Rusya'dan 6 kat daha fazla para kazanmaları. Rusya'daki maliyetin yüzde 70'i vergi kaynaklı. Sınırlı üretim ve nakliye masrafları diğer ülkelere gidildiğinde rakamların daha da büyümesine neden oluyor.


SADECE DÖRT AYDA YÜZDE 12 ARTIŞ
Gazeteye göre Türkiye'de benzer problemele karşı karşıya. 11.29 dolar olan benzinin galon fiyatı orta ölçekli bir aracın deposunu doldurğunda 200 dolara kadar çıkıyor. Haberde bu durumun araç kullanmayı bırakmak için yeterli bir neden olduğu hatta yurt içi uçuşları unutmak gerektiğini vurguluyor.
 
Türkiye'de yılbaşından bu yana benzine yapılan zamlar ise fiyatlar yüzde 12 artış gösterdi. Akaryakıt ürünlerinden 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı 4 YKr arttı. Yeni ayarlamayla Ankara ve İzmir'de BP, OPET ve Shell'de 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı, 3.44 YTL'den 3.48 YTL'ye yükseldi.


100 kilometrede 7 litre yakıt tüketen ortalama bir aracın kilometre başına benzin maliyeti de 0.21 YTL'den 0.25 YTL'ye dayandı. Gelen zamla birlikte Türkiye'de benzinin litresi dolar bazında 2.76 dolara yükseldi. Türkiye böylece Avrupa’da en yüksek benzini satan ülke konumunu da iyice pekiştirmiş oldu.


CÖMERT VENEZUELLA
Çin'de işler biraz daha farklı yürüyor.  Çiftçiler, fakir halk ve nüfusun yoğun olduğu bölgeler devlet politakasi gereği yardım alıyor. Yılı ilk dört ayında Çin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 daha fazla petrol kullanmı belirlenmiş.


Venezuella'da devletin cömert yardım ve destek politikaları sayesinde ülke vatandaşları ucuz yakıt kullanımının doğumla gelen bir hak olarak görüyor. Galonu 12 cent olan benzin sayesinde Venezuellalılar normal taşıtlardan 4x4'lere terfi ettimiş.


Petrol bakımandan fazla zengin olmayan ülkelerin petrol kizi için çözümü ise ethanol bazlı bio yakıtlar. Ethanol üretiminde gözler Brezilya'da. Üretilen her 10 otomobilden 8'i benzinden alternatif yakıtlara dönüştürülebilecek şekilde üretiliyor.  Sao Paulo'da benzin fiyatları 5.67 dolarken ethanol fiyatları bunu yarısı değerinde.


Bunların istisnai örnekler olduğu söylenen haberde; petrolün kölesi olmamak için bisikletlere dönüşü, çözüm olarak gösteriliyor. (Gazeteport/Ekonomi)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler