YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Testi kırılmadan tedbir aldık'
Babacan'dan 'kriz' yorumu: Testi kırılmadan yapacaklarımızı yaptık
'Testi kırılmadan tedbir aldık'
22 Şubat 2010 / 17:11 Güncelleme: 22 Şubat 2010 / 17:11

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dünyayı derinden sarsan ekonomik krize karşı gereken tedbirleri aldıklarını, "Testi kırılmadan yapacaklarımızı yaptık." sözleriyle dile getirdi. Doğru politikaların bedel ödemeyi gerektirdiğinin altını çizen Babacan, tartışma ve kavgalarla ekonomik krizlerin üstesinden gelinemeyeceğini belirtti.
 

 Eurochambers Ortak Üyeler Komitesi toplantısı İstanbul'da yapıldı. Toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'la Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Eurochambers Başkanı Alessandro Barberis ve Avrupa Parlamentosu üyesi Mariatje Schaake katıldı.
 

Ali Babacan buradaki konuşmasında ağırlıklı olarak kriz sürecine karşı üretilen formüllerden söz ederken, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da Avrupa Birliği'nin genişleme hedeflerine değindi. Ekonominin sıhhati adına devlet ve özel sektörün sınırları dışına çıkmaması gerektiğini savunan Babacan, taraflar arası dengesizliğin kaosa ya da devlet müdahalelerine yol açabileceğini kaydetti.
 

Başbakan Yardımcısı Babacan, krize karşı tedbir alırken, bedel ödemeyi de göze aldıklarını belirterek, "Kısa vadede rahatsız edici ancak uzun vadede olumlu sonuçlar getirici uygulamalara gitmeliyiz. Bunu gelecek nesiller adına yapmalıyız. Doğru politikalar, bedeller ödemeyi gerektirir. Bedeli bugün ödemezseniz yarın daha güç durumlarda kalırsınız. Kısa vadede siyasi partiler zarar görebilir. Gelecek nesillerin refahı adına görsün. Tartışma ve kavgalarla böylesine bir krizin üstesinden gelmek mümkün değil. Sonuç almak için realist bir politika izlemeliyiz." diye konuştu. İş dünyasına da popülizmin karşısında durmaya, gerekeni yapmaya davet etti.
 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise ekonomik anlamda 2010'dan umutlu olduklarını, 2011'de krizin aşılacağını öngördüklerini belirtti. Avrupa Birliği'nin genişlemesinin yararlarına işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Birlik, bir değerler manzumesiyse ahde vefa önemli. Avrupa Birliği, daha önce altına imza koyduğu anlaşmaların kendisi için de geçerli olduğunu kabul etmelidir." dedi. Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne üye olmasına rağmen vize sorunlarının devam ettiğine dikkat çeken TOBB Başkanı, tarife dışı engellemelerden ve kamyonlara yönelik kotalardan şikayetçi oldu.
 

Eurochambers Başkanı Barberis ve Avrupa Parlamentosu üyesi Schaake de ülke içi korumacı uygulamalara karşı küresel bir anlayış etrafında buluşmayı önerdi. Schaake, ekonomi ile demokrasinin birbiriyle yakından ilişkisi olduğunu, birindeki gerilemenin doğal olarak diğerini de etkilediğini dile getirdi. CHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler