YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terörün hedefi ekonomi oldu
Terörün hedefi ekonomi oldu
30 Ağustos 2015 12:00
7 Haziran seçimlerinin ardından artan terör saldırılarının hedefinde ekonomi yer aldı. Seçimlerden bu yana terör örgütü, 13 baraja saldırı düzenledi, 106 bina, 687 araç hasar gördü, 45 ev ve işyeri tahrip edildi.

Türkiye’de 7 Haziran’daki seçimlerin ardından artan terör saldırıları ekonomiyi de hedef alırken, saldırılar sonucunda yaşanan ekonomik kaybın 100 milyon lirayı aştığı tahmin ediliyor. Bölücü terör örgütü PKK, KCK’dan yapılan “Barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağı” yönündeki açıklamanın ardından ekonomi ve kalkınmayı hedef alan saldırılarına hız verdi. 7 Haziran seçimlerinin ardından artan terör saldırılarının hedefinde ekonomi yer aldı. Seçimlerinden bu yana PKK, 13 baraja saldırı düzenlerken, aralarında ambulans, iş makinası ve tırların da bulunduğu 687 aracı ise kullanılamaz hale getirdi. Terör örgütü PKK, özellikle 7 Haziran’da gerçekleştirilen milletvekili genel seçimlerinin ardından saldırılarını artırdı. Söz konusu tarihten bugüne kadar barajlar, ev ve iş yerleri, kamu binaları, polis ve askeri araçlar, belediye otobüsleri, ambulanslar, iş makinaları, sivil araçlar ile tır ve kamyonlar teröristlerin hedefi oldu. Saldırılar sonrası oluşan hasarların 483’ü polis, 323’ü jandarma bölgesinde gerçekleşti.

Kayıp 100 milyon lira

Bu süreçte 13 baraj teröristlerin hedefi olurken, kamuya ve sivil kesime ait toplam 106 bina ile 687 araç hasar gördü. Terör saldırılarıyla 45 ev ve iş yeri, 61 de kamu binası tahrip edildi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kamu yatırımlarını hedef alan terör örgütü PKK, sağlık, eğitim, ulaşım gibi hizmetleri de engellemeye çalıştı. Teröristler, 5 ambulans, 47 tır ve 68 kamyona hasar verdi. 64 iş makinası ile 3 belediye otobüsü de PKK’lıların hedefi oldu. 279 polis, 47 de askeri olmak üzere toplam 326 araç da terör saldırıları sonucu hasar gördü. Zarar verilen resmi araçların sayısı 15, diğer sivil araçların sayısı ise 159’u buldu. Uzmanlar ekonomiyi hedef alan saldırılar, sonucunda ortaya çıkan ekonomik kaybın 100 milyon liraya aştığını söyledi.

 

HABERTÜRK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler