YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terörden zarar görenlere 3 milyar 283 milyon 698 bin TL
Terörden zarar görenlere 3 milyar 283 milyon 698 bin TL
17 Kasım 2014 19:18
İçişleri Bakanı Efkan Ala, terör ve terörle mücadeleden zarar gören vatandaşlara bugüne kadar 3 milyar 283 milyon 698 bin lira ödendiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, terör ve terörle mücadeleden zarar gören vatandaşlara bugüne kadar 3 milyar 283 milyon 698 bin lira ödendiğini söyledi.

Ala, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2015 yılı bütçesini sunuş konuşmasında, insan ticareti mağdurlarının bir kısmının Türkiye'de sığınma evlerinde mağdur destek hizmetlerinden yararlandığını, bir kısmının ise gönüllü geri dönüş programından yararlanarak ülkelerine gittiğini söyledi.

Türkiye'nin Avrupa göç yolları üzerinde bulunması nedeniyle yasa dışı göç hareketlerine maruz kaldığını aktaran Ala, "Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre, ülkemizde son 20 yılda 995 bin 276 göçmen yakalanmıştır" dedi. 

Bakan Ala, gelişen teknolojiyle her geçen gün artan ve yaygınlaşan bilişim suçları ile daha etkin mücadele edebilmek amacıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve illerde de Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri kurulduğunu aktardı.

Terörle mücadele

Terör suçlarından aranan 858 kişinin Türkiye'ye iadesi amacıyla uluslararası düzeyde arama kararı çıkartıldığını belirten Ala, "2014 yılı içerisinde terörle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda, ülkemiz adli makamlarınca aranan ve daha önce herhangi bir uluslararası aramaya konu olmamış 122 kişi yapılan tahkikat neticesinde tespit edilmiş ve bu kişilerin uluslararası düzeyde arattırılmaları için gerekli girişimler başlatılmıştır" dedi.

Terörle mücadele konusundaki ekonomik ve sosyal tedbirlere de değinen Ala, Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten 2014 Ekim ayı sonuna kadar Zarar Tespit Komisyonlarına toplam 364 bin 156 başvuru yapıldığını, bu başvuruların 339 bin 169'unun sonuçlandırıldığını belirtti. Ala, bugüne kadar, terörden zarar gören vatandaşlara 3 milyar 283 milyon 698 bin lira ödendiğini söyledi.

Bakan Ala, "2014 yılı bütçesinden bu amaçla tahsis edilen 50 milyon TL ödeneğin tamamı ilgililere ödenmiştir. Valiliklerin talepleri doğrultusunda, 2014 yılı bütçesine 20 milyon TL ek ödenek aktarılmıştır. 2015 yılında ise bu amaçla 75 milyon TL ödenek kullanımı öngörülmektedir" diye konuştu.

Ala, Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi kapsamında illere 190 milyon lira ödenek aktarıldığını, 2015 yılında ise proje kapsamında 20 milyon lira ödenek kullanılmasının öngörüldüğünü söyledi.

Şehit aileleri ve gaziler

Bakanlık olarak, şehit aileleri ve gazilerin her türlü sorunuyla yakından ilgilendiklerini söyleyen Ala, şöyle devam etti:

"Şehit ve gazilerimizin bizlere emaneti olan yakınlarının sorunlarıyla ilgilenmek üzere, Bakanlığımızca 2007 yılında Emniyet Genel Müdürlüğümüz bünyesinde Şehit ve Gazi İşlemleri Şube Müdürlüğü kurudu. Şehit ve gazi ailelerimizin talep ve sorunları yakından takip ediliyor. 16 bin 502 hak sahibi kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirildi. 

Köy korucuları dahil, Bakanlığımız mensuplarından, terörle mücadelede şehit olanların yakınları ile yaralananlara tazminat ödeniyor. Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun gereğince, Eylül ayı sonu itibarıyla, 1 milyon 7 bin lira nakdi tazminat ödendi.

Ala, ülkenin 12 yıllık demokratikleşme ve normalleşme birikimi üzerine inşa edilen çözüm sürecinin nihai hedefinin, terörün tamamen sona erdirilmesi, toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesi ve Türkiye'nin ileri demokrasi hedefine ulaşması olduğunu söyledi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler