YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör örgütü bu tabloyu istemiyor
Terör örgütü bu tabloyu istemiyor
07 Ağustos 2015 04:30
Terör örgütü PKK'nın son dönemde enerji nakil hatlarına saldırısının altında Türkiye'nin ucuz gaz ve petrol tedarikinin önüne geçilmesi de yatıyor.

Türkiye halen Rusya'dan aldığı gazın bin metreküpüne 250 dolar, Azeri gazına 235 dolar, İran gazına ise 345 dolara yakın para ödüyor. Enerji uzmanları, Kuzey Irak'la yapılan gaz anlaşmasıyla Türkiye ekonomisinin rahatlayacağını, enerjinin ucuza alınması nedeniyle cari açığın da düşeceğini belirtiyor. 2019'da gelmesi beklenen Kürt gazının diğer pazarlara göre yüzde 50 daha ucuz olacağı belirtiliyor. Kuzey Irak'ta 3 trilyon metreküp doğalgaz rezervi bulunuyor. Buradan Türkiye'ye gelecek gazın fiyatının 217.8 dolar olacağı vurgulanıyor.

Sabit fiyat kontratı

Kuzey Irak'tan Türkiye'ye gelecek doğalgazla ilgili 20-25 yıllık dönemi kapsayacak biçimde 'sabit fiyat' alım ve satım kontratı yapıldı. Türkiye'nin yıllık doğalgaz tüketimi 45-50 milyar metreküp. Kuzey Irak'tan gelecek doğalgaz ilk etapta 4 milyar metreküple başlayacak. 5 yıllık sürede bu rakamın 10 milyara çıkması hedefleniyor. Bu da Türkiye'nin enerji ithalatını düşürecek. Halen Türkiye'nin enerji faturası yıllık 80 milyar doları buluyor. Kuzey Irak'tan gelecek ucuz doğalgazın enerji faturasını en az yüzde 10-20 arasında azaltması bekleniyor.

 

SABAH

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler