YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör kadar tehlikeli
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonominin terör kadar tehlikeli olduğunu söyledi. Şimşek alacağına faiz alan devletin, artık vatandaşa vereceğinde de faiz ödeyeceğini kaydetti.
Terör kadar tehlikeli
14 Haziran 2012 / 18:44 Güncelleme: 14 Haziran 2012 / 18:45

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile birlikte 'Mersin 2011 yılı Vergi Rekortmenleri ve Başarılı İhracatçıları Ödül Töreni''ne katıldı. Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) toplantı salonundaki törende konuşan Bakan Şimşek, kayıt dışı ekonominin ülkeye verdiği zararlara değindi.

Verginin ''75 milyonun hakkı'' anlamına geldiğine dikkat çeken Şimşek doğru vergi alınmadığı zaman 75 milyona, doğru hizmetin ulaştırılamadığını kaydetti. Bunun için ülkenin borçlanmak zorunda kaldığını anlatan Şimşek, "Borçlandığımız zaman, gelecek nesillere yük oluyoruz. Kayıt dışı kalındığında aslında şirketler kendine zarar veriyor. Bankalar onlara güven duymadığı için ekstra teminat istiyor. Dolayısıyla büyüyemiyor, kredi alamıyor. Bu kendilerine verdikleri zarar" şeklinde konuştu.

"Takdir edersiniz ki, kayıt dışı, terör kadar tehlikeli bir şeydir" diyen Şimşek, şöyle devam etti: "Çünkü 75 milyon kişiden bir şeyleri alıkoymak, 75 milyon kişinin hakkına riayet etmemektir. Bu, insanların hakkını almak bir anlamda hırsızlık yapmaktır. Düzenli vergisini ödemek, bu ülkeye yapılan her yatırımda sevabı, katkısı olmak demektir. Sizler düzenli vergi ödediğiniz zaman, bu ülkede arzulanan performansı yakalıyor.  Büyük sorun yaşamadan yoluna devam ediyor. Bu gün yaklaşık 18 milyon öğrencinin iyi yetiştirilmesinde sizlerin katkısı var. Onun için kayıt dışınılığı önemsiyoruz. Kayıt dışı biliniz ki, hiç bir yerde sıfır değildir. Ama önemli olan bunu uygun bir seviyeye getirmektir."

Şu anda devletin alacağına çok titizlik davrandığını anlatan Şimşek şunları söyledi: ''Ama konu sizin alacağınıza gelince eh. Bu konuda da çalışma yürütüyoruz. Önümüzdeki süreçte bununla ilgili çok yakında çalışma olacak. Bu kapsamda, sizden alacağımıza ne kadar faiz ödüyorsak, sizin alacağınıza da aynı faizi ödeyeceğiz. Bu çok demokratik bir uygulama ve bana göre çok önemli. Maliye Bakanlığı olarak, eksikliklerimiz var, zaman zaman yanlış uygulamalarımız var. Ama kendimizi iyileştirmeye özen gösteriyoruz ve bu konudaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz'' CİHAN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler