YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Termikel'den işadamlarına ekonomi dersi
Termikel, Manisa'da önemli projelere imza atan müteahhitleri bir etkinlikte buluşturdu. Termikel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya ve SDE Ekonomi Uzmanı Levent Yılmaz, programda Türkiye'deki ekonomik gelişmelerle ilgili bilgiler verdi.
Termikel'den işadamlarına ekonomi dersi
28 Nisan 2016 / 15:00 Güncelleme: 28 Nisan 2016 / 16:04

Beyaz eşya devi Termikel, tüketici ve sektör temsilcileriyle bölgesel buluşmalarına devam ediyor.

Bu kez adres Manisa'ydı...

Önemli projelere imza atmış 100'ün üzerinde müteahhit, Termikel'in etkinliğinde bir araya geldi. Açılış konuşmasını yapan Termikel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, Türk ekonomisindeki canlanmaya dikkat çekti.

Kaya, "Ekonomik durumumuzu 2015 ile mukayese ettiğimizde 2015'te ikiden fazla seçim geçirmişiz, terör olayları olmuş, bombalar patlamış, bir kriz ortamı vardı, bir belirlisizlik, moral bozukluğu vardı. Moral zamanla düzelecek ama kriz ortamının ortadan kalktığını görüyoruz. Bu bizim ticaretimizde zaten kendini belli ediyor.

Bugün Termikel ankastre fırın fabrikasında önümüzdeki 9 haftalık üretim satılmış vaziyette. Aynı şekilde Elektromed'in yedi haftalık üretimi kesilmiş vaziyette. Bu şunu gösteriyor ekonomide canlılık var, bizim işadamları müteahhit arkadaşlar olarak bunu görerek geleceğe ona göre yatırım yapmamız lazım.

Terörün hedefi Türkiye'yi hedeflerinden saptırmak

Gayrisafi milli hasılamız yani kişi başı gelirimiz 25 bin dolar olarak, 2 trilyon dolar da milli gelirimizi olacak, ben bunun gerçekleşeceğine inanıyorum diyen kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

Eğer Türkiye'de istikrar olursa ekonomi tahmin ettiğimiz gibi giderse bunun gerçekleşmemesi diye bir şey yok. Tabi biz bunu görüyoruz, bunu gören başkaları da var. Ülkemizin kalkınmasını istemeyen ülkemizde kargaşa çıkmasını isteyen başkaları da görüyor bugün başımıza gelen terör hadiselerinin Türkiye düşmanlığının baş sebebi bunlar.

Müteahhitlere tüyolar

Konutu alan adam diyor ki ben bankaya gitsem böyle morgate dedikleri konut kredisi alsam yüzde bir buçuk uyguluyor. Ben bunu nasıl ödeyeceğim? Doğru, yüzde bir buçukla iki ile bu faizlerin ödenmesi zor, bunun da mantıklı seviyeye düşmesi lazım. Ankara'da olduğumuz için ben size tüyo veriyorum, önümüzdeki dönemde bu faizlerin düştüğünü de buradan göreceğiz.

Ekonomi uzmanı Levent Yılmaz'dan güncel bilgiler

Yılmaz, faizlerin  düşeceğini bilerek projelere ara vermeden inşaat sektörümüzün devam etmesi gerekiyor. Bu da benim şahsi önerim" dedi.

İşadamlarına Termikel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya'yı örnek gösterdi

Yılmaz, "Ege Bölgesindeki Elektromed fabrikasında şöyle bir turladık. Ürettiği ürünün kilogram başına ihracat değeri 55 dolar. Türkiye ortalaması 1 dolar 72 sent. Ahmet bey bunu Kayseri'den çıkıp Ankara'da yatırım yapıp Ege Sanayi Bölgesinde bunu yapabiliyorsa demek bizde bu yetenek ve kütür var. Şimdi bizim görevimiz de Ahmet beye uygun finansman sağlamak.

Katılımcılar etkinlikten memnundu

Etkinliğe katılan konuklar etkinlikten duydukları memnuiyetleri şu sözlerle ifade ettiler:

"Açıkçası Termikel'in bu kadar büyük bir firma olduğunu bu akşamki programda gördüm ve biz müteahhitler Termikel aracılığıyla bir araya gelmiş olduk."

"Memleketimizin geleceği istikbaliyle ilgili çok güzel bir konferans oldu. Termikel'in milli ve yerli olduğunu görünce bununla da bahtiyar oldum."

"Bugün burada konuşulan konular hakikaten Manisamızın belki de geleceğine ışık tutacak ekonomisine ufuk açacak konulardı."

Etkinlikler devam edecek

Termikel yönetimi kurulu başkanı Ahmet Kaya, "Bu tür toplantıları biz Türkiye'nin bütün bölgelerinde yapacağız planlanmış olarak devam ediyoruz önümüzdeki dönemde bir ay içinde yaklaşık 8 mağazamızın da açılışı olacak bu açılışlarla birlikte bayilerimizi ve müşterilerini bilgilendirme toplantılarımız devam edecek" dedi.

anafartalar çarşısının termo'sunun imanlı kardeşime
 // hursit dilaver
bu firmayı ankara anafartalar çarşısının 3.katından tanırım. orayı işleten zat da çok sevdiğim ve imanlı,ihlaslı bir arkadaştı. sayın kayanın kardeşi..ailecek imanlılar. hatta hacıbayramda dini kitapçıları da vardı. allah yollarını açık etsin.1972lerden 1977lere kadar o çarşıdaydım ve o mağaza orada bir kale idi.alt katta da MSP yönetiminde olan bir zatın dükanı da vardı. neyse bu firmanın allah yolunu açık etsin. sanki benim firmammış gibi haberlerini izliyorum....
28 Nisan 2016 Perşembe 20:54
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler