YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Telefon dolandırıcılarına kötü haber
Telefon dolandırıcılarına kötü haber
20 Eylül 2016 07:53
Adalet Bakanlığı yeni yargı paketiyle telefonda kendilerini “polis, hâkim, savcı, banka, sigorta ya da kredi kurumları çalışanı” diye tanıtarak, nitelikli dolandırıcılık yapanlara en az 4 yıl hapis cezası getiriyor.

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı ve Başbakanlığa gönderdiği taslakta öne çıkan düzenlemeler özetle şöyle:

DOKTORLAR HASTAYI İHBARDAN KURTULDU

Kamu görevlileri ile sağlık mesleği mensupları uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişiyi makamlara bildirmemeleri halinde artık sorumlu tutulmayacaklar. 

FUHUŞ REKLAMINA CEZA

Fuhuşun reklamını yapmak amacıyla hazırlanmış görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri verme, dağıtma veya yayma eylemi de TCK kapsamında suç olarak düzenlendi. 

NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK KATALOG SUÇ

TCK’nın 157. maddesindeki, dolandırıcılık suçunun basit hali cezasının alt sınırı 1 yıldan 2 yıla, 158’deki nitelikli halinin cezasının alt sınırı 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı. “Nitelikli dolandırıcılık” suçunu işleyenler hakkında CMK’nın iletişimin tespiti ve teknik takibi düzenleyen 135 ve 140. maddelerindeki telefon dinleme, kayda alma, görüntü kaydı gibi koruma tedbirleri uygulanabilecek.

Failin kendisini; polis, hâkim, savcı, banka, sigorta ya da kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması, nitelikli dolandırıcılık sayılacak ve en az 4 yıl hapis cezası verilecek.

GÜBREDEN BOMBAYA EN AZ 4 YIL VE İSPAT ŞARTI

Bomba yapımında da kullanılan amonyum nitratın (gübrenin) izinsiz bulundurulması, el değiştirilmesi artık suç. Ancak, terör amaçlı imal ve kullanım ispatlanmadıkça kişiye ceza verilmeyecek. 

ÇOCUK İSTİSMARINA KADEMELİ CEZA

Çocuğun cinsel istismarı suçuyla ilgili olarak mağdurun yaşına göre kademeli ceza verilecek. ​Mağdurun 12 yaşından küçük olması durumunda; sarkıntılık suçunun alt sınırı 3 yıldan 5 yıla, tasaddi suçunun alt sınırı 8 yıldan 10 yıla, nitelikli cinsel istismar suçunun altı sınırı 16 yıldan 18 yıla ​çıkarılıyor.,

 

HÜRRİYET

 // Alperen
Kardesim TÜRK MİLLETİ Böylesini gormedi.Ah GARİBAN SAHİPSİZ MİLLET BU SANA YAPİLİR Mİ.BEN BU CEZANİN SİFİRİNİN UNUTULDUGUNU DUSUNMEK İSTİYORUM.40 YİL BAK O ZAMAN KİM KİMİ DOLANDİRİYOR....
20 Eylül 2016 09:22
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler