YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Tek sağlam adam biziz'
Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, ''Yıllardır hep bize 'Avrupa'nın hasta adamı' diyenler, şu anda Avrupa'nın tek sağlam adamıyla muhataplar çok şükür. Şu anda belki de Avrupa'nın tek sağlam adamıyız'' dedi.
'Tek sağlam adam biziz'
29 Kasım 2010 / 23:27 Güncelleme: 29 Kasım 2010 / 23:32

Çağlar, Ticaret ve Sanayi Odası'nın Kadın İstihdamının Desteklenmesi Çağrı Merkezi Operatörü Yetiştirme Projesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, dünyada ciddi bir rekabetin olduğunu, rekabetin artık yörünge değiştirdiğini belirtti.

Ülkeler arasında da ciddi rekabet olduğunu, şehirler arasında da farklı kulvarda rekabetlerin olduğunu anlatan Çağlar, her şehrin kendini marka yapma yarışı içeresine girdiğini söyledi. Çağlar, küresel ekonomide krizden çıkışın sinyallerinin hep birlikte görüldüğünü, sanayi üretiminde toparlanmalar, perakende satışlarda artışlar olduğunun gözlemlendiğini söyledi.

Bu süreç içerisinde dış ticaret hacminde belli bir artış gözlemlemenin mümkün olduğunu anlatan Çağlar, ''Dünya 2009'da bilindiği gibi ciddi bir kriz yaşadı ve tahmini daralması binde 6'lar civarındayken, 2010'a ilişkin tahminler yüzde 5'lere yakın bir büyümeyi ve sonraki yıllarda da pozitif büyüme rakamlarının olacağı beklentileri içerisinde'' dedi.

Çağlar, Türkiye ekonomisinin, Avrupa'nın en büyük ekonomilerinden biri olduğunu belirterek, ''Bundan sonraki süreçte inşallah bu ivmeyle gidersek büyük ekonomilerin yavaşladığı bir ortamda biz bunu fırsat gibi göreceğiz. Fırsata çevirip çok hızlı bir şekilde hem dünyadaki sıralamamızı, hem Avrupa'daki sıralamamızı yukarıya doğru çekme gayreti içerisinde olacağız'' diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin de dünyayla beraber bir sıkıntı yaşadığını, bir etkilenme hissettiğini anlatan Çağlar, şunları kaydetti:

''Ama kendimizi 2009 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren toparlamaya başladık ve yüzde 10'un üzerinde büyümeyle karşılaştık. Bizler büyümek zorundayız ki ülkemiz büyüyebilsin veya ülke büyüyorken sizler aynı oranda büyümüyorsanız geriye gittiğimizin göstergesidir. Yıllardır hep bize 'Avrupa'nın hasta adamı' diyenler, şu anda Avrupa'nın tek sağlam adamıyla muhataplar çok şükür. Şu anda belki de Avrupa'nın tek sağlam adamıyız. Avrupa'nın her noktasında her gün tarif edilemeyecek büyüklüklerde sorunlar çıkıyor ve sırf birliğin dağılmaması adı altında bu sorunlar birlik tarafından örtülmeye çalışılıyor. Parasal enjeksiyonlar yapılarak örtülmeye çalışılıyor. Dolayısıyla eskinin hasta adamı, şu anda 'Avrupa'nın tek sağlam adamı' diye ifade edebiliriz.''

Kurumun çalışmaları hakkında da bilgi veren Çağlar, diğer bankaların kredilerinin yüzde 49'una yakınını Marmara Bölgesi'nde kullandırdığını, Ziraat Bankasının ise kredilerin yüzde 70'ini Anadolu'ya kullandırdığını söyledi.

TSO Başkanı Osman Yıldırım da, Ziraat Bankasının iştiraki ile Kadın İstihdamının Desteklenmesi Programı kapsamında Çağrı Merkezi Operatörü Yetiştirme Projesi'ni hayata geçirdiklerini belirtti.

Yıldırım, Ziraat Bankasının Sivas'ta bir çağrı merkezi açmasını da beklediklerini belirterek, bankanın üst düzey yetkililerini Sivas'ta bulmuşken bu taleplerini gündeme getirmek istediğini söyledi.

Osman Yıldırım, konuşmasının ardından Çağlar'a gümüşten yapılmış fincan takımıyla, Zara Balı armağan etti. Çağlar da Yıldırım'a seramikten yapılmış bir çalışma hediye etti. AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler