YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Tek Plaka'da geri adım
'Tek Plaka'da geri adım
07 Mayıs 2010 00:17
'Tek Plaka' uygulamasından vazgeçiliyor.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, bugün, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile yaptığı görüşme sonucunda, ikinci el araç satışlarında plakaların değiştirilmeyeceği uygulamasından vazgeçildiği bilgisinin verildiğini bildirdi.

Apaydın, TŞOF'un internet sitesinde yayımlanan duyurusunda, ''Teşkilatımızı yakından ilgilendiren ve sıkıntıya sokan noterler tarafından yapılan ikinci el satışlarda plakanın değiştirilmeyeceğine ilişkin düzenleme, Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Oğuz Kağan Köksal ve İçişleri Bakanım Sayın Beşir Atalay ile yapmış olduğum görüşmeler sonucunda iptal edilmiştir'' bilgisini verdi.

Fevzi Apaydın'ın duyurusuna göre, ikinci el araç satışlarında plaka değiştirebilme uygulaması, 7 Mayıs Cuma gününden itibaren yeniden yapılabilecek.

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde 1 Mayıs'ta yapılan değişiklik ile mevcut tescilli araçların plaka numaraları ile ilk defa tescil edilecek araçlara verilecek plaka numaralarının, bazı haller dışında hurdaya ayrılıncaya kadar değiştirilemeyeceği hükmü getirilmişti. Tescil plaka numaraları, sadece can ve mal güvenliğinin gerekli kıldığı hallerde ve araç sahibinin yazılı müracaatına bağlı olarak, ikamet ettiği yerin mülki amirinin talebi ve İçişleri Bakanlığının onayı ile değiştirilebilecekti.

Galericiler, özellikle Doğu ve Güneydoğu plakalı ikinci el araçların satışının mümkün olmayacağı gerekçesi ile uygulamaya karşı çıkıyorlardı. Ayrıca, ruhsat tescillerinin noterlerde sonuçlandırılmasına da karşı çıkan galericiler, noterlerin geçici ruhsat vermesi, emniyetin ise asıl ruhsatı posta ile göndermesi uygulamasının bürokrasiyi artıracağı, vatandaşın işinin zorlaşacağı görüşünü savunuyorlardı.  AA
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler