YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TCMB tarihinin en dar faiz koridoruna geçebilir!
TCMB tarihinin en dar faiz koridoruna geçebilir!
20 Haziran 2016 15:53
Tüm gözler yarın saat 14:00'da açıklanacak Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz indirim sürecini devam ettirmesi ve tüm zamanların en dar faiz koridoruna geçmesi bekleniyor.

Küresel piyasalarda İngiltere'nin AB'de kalacağı beklentilerinin yükselmesi risk iştahının artmasına neden olurken, döviz kurlarındaki yatay seyir ve enflasyon beklentilerindeki düşüş eğilimi TCMB'nin faiz indirimi konusunda elini rahatlatıyor. Bu gelişmelerle marjinal faiz oranındaki (faiz koridorunun üst bandı) indirim sürecinin TCMB'nin haziran toplantısında da devam etmesi bekleniyor.

Merkez Bankasının bu ayki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz koridorunun üst bandını yüzde 9,50'den yüzde 9,00'a düşüreceğini tahmin eden ekonomistler, bir hafta vadeli repo ihalefaiz oranı (politika faizi) ve borçlanma faiz oranının (faiz koridorunun alt bandı) sabit bırakılacağını öngörüyor.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerden 1'i bu faiz koridorunun üst bandındaki indirimin 25 baz puan, 12'si ise 50 baz puan düzeyinde olmasını bekliyor.

TCMB, geçen ayki PPK toplantısında faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan düşürerek yüzde 9,5'e çekerken, politika faizini yüzde 7,50 ve faiz koridorunun alt bandını yüzde 7,25'te bırakmıştı.TCMB böylece üst üste 3'üncü toplantıda da faiz koridorunun üst bandında indirime giderek, bu süreçte toplam 125 baz puanlık indirim gerçekleştirmişti.

Şubat ayında yüzde 10,75 olan faiz koridorunun üst bandı, takip eden 3 ayda yüzde 9,50'ye kadar düşürülürken, piyasa beklentileri doğrultusunda haziran ayında da 50 baz puanlık indirim yapılması durumunda faiz koridorunun genişliği 175 baz puana çekilmiş olacak.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler