YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Tavan fiyat' kalktı zam geldi
'Tavan fiyat' kalktı zam geldi
28 Ağustos 2009 10:41
EPDK yeni bir kararla 'Tavan fiyat' uygulamasını kaldırdı... Tüketici yeni zamlardan korkuyor...

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu akaryakıttaki tavan fiyat uygulamasına son verdi. Fiyatlar bugünden itibaren serbest piyasa koşullarında belirlenecek. serbestleşme ile birlikte fiyatların da yükselmeye başlamasından korkan tüketicinin korktuğu başına geldi.

Tavan fiyat uygulamasının kalkmasının ardından benzine 2- 3 kuruş arası motorine ise 4-5 kuruş arası zam geldi...

FİYATLAR TİTİZLİKLE İNCELENENECEK

EPDK ise fiyatların bundan sonraki süreçte de titizlikle inceleneceğini açıkladı.

Aşırı yükselen akayakıt fiyatlarını makul seviyelere çekmek için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 25 Haziran'dan itibaren tavah fiyat uygulumasına geçmişti. Akaryakıt dağıtım ve bayi kar marjları düşürülmüş, fiyatlar inmeye başlamıştı.

Ancak fiyatların düşmesinin ardından hükümetin akaryakıttan aldığı ÖTV oranlarını arttırmasıyla uygulama bir işe yaramadı. Fiyatlar uygulamanın başladığı dönemin de üzerine çıktı.

Uygulamanın başlamasının ardından iki ay geçti ve süre doldu. EPDK tavan fiyatın devam edip etmeyeceği yönündeki kararını vermek için dün toplandı ve toplantının ardından EPDK tavan fiyat uygulamasını sona erdirdi.

EPDK kanunen süre doldu dedi ancak sürenin uzatılması da gündemdeydi ama gerek ÖTV artışı ile birlikte uygulamanın bir yararının görülmemesi, gerekse kar oranları düşen sektör temsilcilerinin isyanı EPDK'nın uygulamayı bitirme kararında etkili oldu.

Şimdi bundan sonraki süreçte uygulama ile kesilen dağıtıcı ve bayi karlarının yeniden yükselmesi gündemde. Haliyle bu da fiyatlara yansıyacak. Tüketiciler bu durumdan oldukça rahatsız. Ancak EPDK fiyatları titizlikle takip edeceğini vurgulayarak yeniden tavan fiyat uygulamasına geçilebileceğinin sinyalini verdi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler