YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taşeron işçilere müjde!
Taşeron işçilere müjde!
18 Temmuz 2014 12:00
Asıl işi yapan taşeron işçilere, torbadan iyi haber çıktı. Bakan Çelik, tazminatlarıyla ayrılabileceklerini, ama sayıları çok olduğu için asıl işçi olacaklarını söyledi

Torba yasa tasarısı görüşmeleri Meclis Genel Kurulu'nda devam ediyor. Maddeler üzerinde yapılan görüşmelerde birçok konuda da yeni önergeler veriliyor. 

Görüşmeler sırasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bu tasarıyla artık alt işveren işçisinin hangi koşullarda alt işveren işçisi ve hangi koşullarda asıl işçi olacağının kesin hatlarla netleştiğini vurgulayan Bakan Çelik, şöyle konuştu: 

Muvazaa olamaz 

"Yardımcı işlerde alt işveren işçisi çalışacak, bunun yanında teknolojik uzmanlık ve işin gereği hususlarını aynı anda bünyesinde barındıran işler alt işveren işçisi veya hizmet alımını gerçekleştirebilecek.

Ama bunun dışında da Karayolları'nda da, Sağlık Bakanlığı'nda da, bütün kurumlarda artık muvazaa diyebileceğimiz hususun gerçekleşmesi mümkün değil. Gerçekleşirse yine yargı kararıyla asıl işçi olarak çalıştırmak zorunda kalacak.

Asıl işleri yapanlar taşeron işinde çalıştırılamayacak." Bakan Çelik, sözlerine şöyle devam etti: "Bir işçi, hizmet alımı yardımcı işler bünyesinde değilse asıl işçidir o ve kesinlikle çalıştırılamayacak.

Mevcut yargı kararları çerçevesinde tazminatlarını, haklarını ödeyip işten çıkarma imkanı olduğu gibi, asıl haklarını ödemeden -çünkü ortada sayısal anlamda ciddi bir rakam- asıl işçi olarak bunları çalıştırma imkanı var." 

bu zulüm bitsin
 // taşeron
10 yıldır kamuda nitelikli eleman olarak üni. mezunu yanımdaki kadrolu uzman ile aynı işi yaparak 1/3 maaş ve neredeyse yok denecek özlük hakları ile çalıştım. Verdikleri üç kuruşu bile 3 ay alamadığım zamanlar oldu. Şimdi geriye dönük hakları almazsan kadroya alacaz derseler bile o kadar bıktık usandık ki ezilmekten kırılmaktan kabul etmeye rağzıyız. anlayın halimizi artık....
18 Temmuz 2014 Cuma 14:23
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler