YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarım sigortalarına rağbet artıyor
Tarım sigortalarına rağbet artıyor
17 Aralık 2012 12:04
Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kadak, ''Geçen yıl ödenen hasar miktarı 210 milyon liraydı. Bu yıl geçen yıldan daha fazla, yıl sonu itibarıyla 285 milyon olmasını bekliyoruz'' dedi.

Kadak, yaptığı açıklamada, TARSİM'in, devlet desteğiyle çiftçi lehine kurulmuş bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu belirtti.

Sigorta kapsamında, bitkisel ürünler ve seralarda dolu sigortası yaptıklarını anlatan Kadak, ''Dolu sigortası kapsamında fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem sel ve su baskını gibi risklerde bulunuyor. Bunlar da dolu sigortası yaptıran vatandaşımız tarafından paket halinde satın alınmış oluyor. Yani, sadece dolu olduğunda hasar ödeniyor diye bir şey yok'' dedi.

Kadak, bitkisel ürünlerden farklı olarak seralarda sadece seranın içindeki ürünün sigorta edilmediğini, seranın örtü malzemesinin, konstrüksiyon ile seranın içindeki teknik donanımın da afet nedeniyle zarar görmesi halinde sigorta kapsamında olduğunu bildirdi.

Açık alanda yetiştirilen tüm meyvelerde don sigortası yaptıklarını vurgulayan Kadak, meyveleri sigorta ettirenlerin aynı zamanda dolu paketi sigortasını da aldığını söyledi.


''Devletin bütün sigorta branşlarında yüzde 50 desteği oldu''


Don sigortası ve diğer bütün sigortaların isteğe bağlı yapıldığına, sigorta yaptıranlara devletin çok ciddi destek verdiğine dikkati çeken Kadak, ''Devletin bütün sigorta branşlarında yüzde 50 desteği oldu. 2013'te de Bakanlığımızın Bakanlar Kurulu'na teklifi olacak. Uygun görülür onaylanırsa yüzde 50'lik destekler devam edecek'' dedi.

TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Kadak, damızlık süt sığırları, erkek besi sığırları, damızlık mandalar, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların da hayvan hayat sigortaları kapsamında olduğunu kaydetti.

En çok bitkisel ürün sigortaları için poliçe düzenlendiğini belirten Kadak, ''Poliçelerin yüzde 63'ünü bitkisel ürün sigortaları, yüzde 34'ünü hayvan hayat sigortaları ve kalan yüzde 3'ünü de su ürünleri ve kümes hayvanları oluşturuyor. Poliçe sayılarına bakıldığı zaman geçen yıl poliçe sayısı 587 bindi bu sene bu rakam 730 bini geçti, yıl sonuna kadar 750 bine ulaşabiliriz'' diye konuştu.


''Tek şart kayıtlı olmaları''


Müracaat eden tüm üreticilerin taleplerini karşıladıklarını ifade eden Kadak, ''Tek şart kayıtlı olmalarıdır. Destekler ancak bakanlık kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçilere verilebiliyor. Tarım Kanunu gereğince bu zorunludur. Bitkisel ürünse çiftçi kayıt sistemine, hayvan hayat sigortası için Veteriner Bilgi Sistemi'ne (TÜRKVET) kayıtlı olmak gerekiyor'' dedi.

Küresel ısınma nedeniyle iklimlerde değişikliklerin olduğuna ve bu kapsamda hasarların da arttığına dikkati çeken Ramazan Kadak, şöyle devam etti:

''Sigorta sayısı giderek artıyor, bununla birlikte ödenen hasar miktarında da artış var. Geçen yıl ödenen hasar miktarı 210 milyon liraydı. Bu yıl geçen yıldan daha fazla, yıl sonu itibarıyla 285 milyon olmasını bekliyoruz. Kurulduğumuzdan bu yana da 2012 yılı sonu itibarıyla 780 milyon liradır. Bunun 461 milyonu bitkisel ürünler için ödenen hasar, 25 milyonu sera üreticileri için, 294 milyonu da hayvan hayat sigortaları için ödenen hasardır.''

AA

Etiketler:
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler