YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarım sektörü 550 milyon zarar gördü
Tarım sektörü 550 milyon zarar gördü
06 Eylül 2014 16:59
İsrail'in Gazze'ye saldırılarında tarım sektörünün 550 milyon Amerikan doları (USD) zarar gördüğü bildirildi.

Filistin Tarım Bakanlığı Planlama Genel Müdürü Nebil Ebu Şemmale, Gazze'de düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in saldırılarında tarım sektörünün 350 milyon USD doğrudan, 200 milyon USD dolaylı olarak 550 milyon USD zarara uğradığını belirtti.

Şemmale, saldırılar nedeniyle tarım ürünlerinin yetişirilememesinin ürünlerin azalmasına bu durumun ise fiyatların artmasına neden olduğunu ifade ederek "İsrail saldırılarında, ürünleri telef etmek için kasıtlı olarak tarım arazilerini hedef aldı. Özellikle meyve, sebze ve zeytin bahçeleri bombalandı" dedi.

Şemmale ayrıca saldırılarda, arı kovanları, balıkçı tekneleri, su kuyularının da zarar gördüğünü bunun da tarım sektörünü dolaylı olarak etkilediğini kaydetti.

Toplam zarar 8 Milyar USD

İsrail, yıllardır Filistin Ulusal Ekonomi Bakanlığı Temsilcisi Teysir Amr, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bakanlık olarak zarar tespiti için yaptıkları araştırmaların ilk sonuçlarına göre, İsrail'in Gazze'ye yönelik 51 günlük saldırılarında bölgenin doğrudan ve dolaylı olarak uğradığı maddi kaybın 7,5 ile 8 milyar USD arasında olduğunu belirtmişti.

Abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Daha sonra orduyu karadan geri çekerek hava saldırılarına devam eden İsrail, saldırılarına 26 Ağustos'ta Filistinli gruplarla varılan ateşkesle son vermişti.

 

aa

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler