YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Tarım hasılamız 62 milyar dolara çıktı"
"Tarım hasılamız 62 milyar dolara çıktı"
25 Eylül 2014 00:29
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "23 milyar dolarlık tarım hasılamızı 62 milyar dolara çıkardık" dedi.

Bakan Eker, GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezince Diyarbakır'daki bir otelde düzenlenen Uluslararası Mezopotamya Tarım Kongresi'nin galasında yaptığı konuşmada, kongreye çok sayıda ülkeden akademisyenin katıldığını söyledi.

Bölgenin, buğday ve bakliyat başta olmak üzere çok sayıda tarım ürünün ana vatanı olduğunu, Diyarbakır'dan 60 kilometre uzaklıktaki Körtiktepe'de 12 bin 500 yıl önce insanların tarımsal üretim yaptığını anımsatan Eker, Türkiye'de yaklaşık 25 milyon hektar alanda üretim gerçekleştirildiğini kaydetti.

Türkiye'de 4 bin 200 tür endemik bitkinin kayıt altına alındığını ifade eden Eker, bu bitkilerden daha fazla yararlanmak için bu kongrelerin büyük önem taşıdığını vurguladı.

İnsanların artık sadece kendileri için üretim yapmadığını, uzak pazarlar için de tarımsal üretim gerçekleştirdiğini dile getiren Eker, şöyle devam etti:

"Tarımı stratejik sektör olarak değerlendirdik. Son 10 yılda bu bakışla ele aldığımız tarım sektöründe Türkiye önemli mesafe katetti. 23 milyar dolarlık tarım hasılamızı 62 milyar dolara çıkardık. 10 yıl önce Avrupa ülkeleri içerisinde dördüncüyken, bugün birinci sıradayız. Dünyanın en önemli üretici ülkelerinden biri haline geldik. Hala katedecek mesafe var."

Türkiye genelinde 10 Araştırma ve Geliştirme Merkezi kurduklarını anımsatan Eker, Ar-Ge bütçesini de 16 kat artırdıklarını söyledi.

Eker, kalıcı barışın, bölüşümün adil olması ve bütün insanların temel hakkı olan gıdaya erişimle mümkün olduğuna değinerek, "Bunu yaptığımız ölçüde dünya güvende olur. Bugün 1 milyara yakın aç insanın bulunduğu bir dünya, geride kalan 6 milyar insan için de esasen çok da güvenli olmaz" diye konuştu.

Galaya,  Bakan Eker'in yanı sıra Vali Hüseyin Aksoy, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ile çok sayıda davetli de katıldı.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler