YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarihi rekor bekliyorum
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, işsizlik oranının yüzde 9 ile Nisan ayları içindeki en düşük düzeyine gerilediğini belirterek, Mayıs ayınca işsizlik oranında tarihi bir rekor beklediğini bildirdi.
Tarihi rekor bekliyorum
16 Temmuz 2012 / 15:33 Güncelleme: 16 Temmuz 2012 / 16:27

Çağlayan, yazılı açıklamasında, Türkiye'de 2012 yılı Nisan döneminde işsizlik oranının, geçen yılın aynı dönemine göre 0,9 puan azalarak yüzde 9 olduğunu anımsattı. Türkiye ekonomisindeki olumlu gelişmelerin her alanda ortaya çıkmaya devam ettiğini belirten Çağlayan, ilk çeyrek büyüme rakamlarının, 6 aylık ihracat artış rakamlarının, cari açıkta yaşanan azalmanın, enflasyonun gerilemesinin ardından bugün de işsizlik rakamlarında kaydedilen olumlu gelişmelerin Türkiye ekonomisinin dünyada yıldız ekonomi olduğunu bir kez daha gösterdiğini kaydetti.

İşsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 212 bin kişi azaldığını belirten Çağlayan, açıklamasında şunları kaydetti:

''Nisan 2012'de yüzde 9 olan işsizlik oranı Nisan ayları içinde bugüne kadar görülen en düşük işsizlik oranıdır. Nisan ayı işsizlik oranı OVP'de belirtilen yüzde 10,4'lük oranın yüzde 1,4 daha altında gerçekleşmiştir. 2011 yılının ilk 4 ayında işsizlik ortalaması yüzde 11 iken 2012 yılı 4 aylık dönemde yüzde 9,9 olmuştur. Yaz aylarında yaşanacak canlanma ile şimdiye kadarki en düşük işsizlik oranı olan yüzde 8,8'den daha düşük bir işsizlik oranı yakalanacaktır. Bunu Mayıs ayında görebiliriz.

Bugün açıklanan verilere göre, tarım dışı işsizlik oranı yüzde 11,1 ile şimdiye kadarki en düşük düzeyine indi. Bu oranın gelecek aylarda daha düşük oranlarda gerçekleşmesini bekliyoruz.''


-''Çarklar dönmeye devam ediyor''-


Bakan Çağlayan, Nisan ayında istihdam edilenlerin sayısının önceki aya göre 813 bin kişi artarak 24 milyon 630 bine çıkmasının, işsiz sayısının Mart 2012'ye göre 190 bin kişi azalarak 2 milyon 425 bin kişiye gerilemesinin, ihracatın yüzde 50'sine yakınının gerçekleştirildiği Avrupa'daki krize rağmen Türkiye ekonomisinde çarkların dönmeye devam ettiğini gösterdiğini belirtti.

Nisan ayında işgücündeki 463 bin kişilik artışa karşın istihdamda 675 bin kişilik artış gerçekleştiğini ifade eden Çağlayan, diğer bir ifadeyle işgücüne dahil olanlara istihdam yaratıldığı gibi buna ek olarak 212 bin kişinin daha çalışmaya başladığını kaydetti.

Aylık bazda istihdam artışına bakıldığında Nisan ayında bir önceki aya göre 813 bin kişilik istihdam artışıyla şimdiye kadarki en yüksek istihdam artışlarından birinin yakalandığını ifade eden Çağlayan, ihracatın katkısıyla büyüyen Türkiye ekonomisinin gelecek dönemde yatırım teşvikleri ve yeni yatırımların hayat bulması ile performansını sürdüreceğini, işsizlik oranlarını daha da düşüreceğini bildirdi. Çağlayan, yeni teşvik sistemine 23 günde yapılan başvuruların gerçekleşmesi halinde Türkiye'de işsizliğin önümüzdeki dönemlerde Orta Vadeli Program hedefinin altında gerçekleşebileceğini belirtti.


-''Türkiye ekonomisi dimdik ayakta''-


Türkiye ekonomisinin, küresel krize rağmen dimdik ayakta durduğunu belirten Çağlayan, şunları kaydetti:

''2012 yılı dünya ekonomilerinde olumsuz gelişmeleri beraberinde getirmekle kalmayıp, gelişmiş ekonomileri derinden ve uzun süreli etkileme potansiyeline sahip olması sebebiyle yapı itibarıyla geçmişten ayrışan bir özelliği bulunmaktadır. Ancak, tüm bu olumsuzluklar ülkemizin ileriye güçlü, sağlam ve istikrarlı bir yapıda ilerleyişini etkilememektedir. Türkiye ekonomisi gerek büyüme gerekse istihdam alanındaki gelişmeleri bakımından istikrarlı gelişimini sürdürmektedir. 2012 Mayıs ayında, Avro alanında yüzde 11,1, AB 27'de yüzde 10,3 olmuştur. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'de yüzde 8,2'dir. Türkiye'nin mevcut Nisan ayı mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı, AB'deki 14 ülkeden daha düşüktür.

İnanıyorum ki Mayıs ayı verisi açıklandığında Türkiyemizdeki işsizlik oranları ile şimdiye kadarki en düşük işsizlik oranını yakalayabilmiş olacağız. Mayıs ayında işsizlik oranında tarihi bir rekor bekliyorum. 2023 hedefleri olan Türkiye için işsizlik oranlarını çok daha aşağıya çekmemiz, nitelikli işgücümüzü daha da arttırmamız için daha fazla çalışmamız gerekmektedir.''

Bakan Çağlayan, 2012 yılının ilk yarısında net ihracat odaklı bir büyüme yapısı sergileyen Türkiye ekonomisinin, yılın ikinci yarısında da bu performansını sürdüreceğini, Türkiye ekonomisinde büyümenin temelinde üretim olduğu sürece istihdamın artmasının, işsizliğin azalmasının devam edebileceğini belirtti.

Bakan Çağlayan, ''Bu noktadan hareketle, ekonomimizin sağlam temellere dayalı biçimde gelişimini sürdürerek ortaya konulan hedefleri birer birer gerçekleştirmesi amaçlanmaktadır'' değerlendirmesinde bulundu. AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler