YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tapusuz gecekondulara dönüşüm hakkı
Tapusuz gecekondulara dönüşüm hakkı
10 Nisan 2016 11:25
Tapusuz gecekondu sahipleri kentsel dönüşüm yasasında yer alan bazı haklardan yararlanabilecekler.

Kentsel dönüşüm alanlarındaki tapusuz gecekondu sahiplerine yeni haklar getirildi. Artık tapu olmayanlar da belirli koşulları yerine getirerek ev sahibi olabilecek yada kira yardımı alabilecek. Bazı alanlarda yıllardır yaşayan, yol ya da elektrik ve su gibi hizmetleri alan gecekonduların sahiplerini çıkartıp dönüşüm projelerini yürütmekte sıkıntı yaşanıyordu. Kararla bu sorunun çözülmesi amaçlanıyor.

KARAR RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI

Riskli yapıyı kiracı veya hak sahibi olmaksızın kullananlara yardım yapılmasına dair Bakanlar Kurulu kararı resmi gazetede yayınlandı. Kararla gecekondusunun tapusu olmayanlar da kentsel dönüşüm yasasındaki haklardan yararlanabilecek. Buna göre tapusu olmadan bir başkasının ya da hazinenin arazisinde oturanlara yapılacak evleri için enkaz bedeli ödenecek. Bu kişiler mümkünse kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak gecekondusunun bulunduğu yerden, mümkün değilse de bu alan dışında yapılacak konutlardan satın alabilecek.

KİRA YARDIMI

Konutun büyüklüğü ve ödeme koşulları her projeye göre ilgili kurumlarca belirlenecek. Enkaz için ödenen miktar evin bedelinden düşürülebilecek. Hak sahibi idare ile anlaşamazsa enkaz bedelinin yüzde 10'u peşin ödenecek. Tapusuz gecekondu sahipleri kentsel dönüşüm yasasındaki kira hakkından da yararlanabilecek.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler