YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taner Yıldız: Mahallenin delisi biz miyiz?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Biz kömür santralinin yapılıp yapılmamasını tartışıyoruz. Almanya kömürden elektrik üretim oranının 51'e çıkartma kararı aldı. O zaman şöyle derler: Mahallenin delisi biz miyiz arkadaşlar?" dedi.
Taner Yıldız: Mahallenin delisi biz miyiz?
24 Kasım 2014 / 16:15 Güncelleme: 24 Kasım 2014 / 16:25

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 7. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı (EIF) açılışında yaptığı konuşmada, dünyada enerji sektörüyle alakalı adaletli bir dağılım olmadığını söyledi.

Her ülkenin coğrafyasından kaynaklanan avantajları üretime dönüştürdüğüne işaret eden Yıldız, son dönemde dünyada petrol dengesine Amerika ve Suudi Arabistan'ın yön verdiğini belirtti.

Enerji politikalarının çevresel sonuçlarına dikkati çeken Yıldız, şöyle konuştu:

"Bir kısım ülkelerin hak etmediği refah seviyesinin peşin alınması ve günümüz insanı tarafından tüketilmesi çok dramatik bir sonucu doğuruyor. Bunu peşin olarak satın alıyoruz, kendimizden daha fazla sevdiğimizi iddia ettiğimiz çocuklarımıza ise bu sıkıntıyı vadeli olarak satıyoruz. Bunun için samimi, dürüst, açık, şeffaf politikaları paylaşmalıyız. Yalnız bizim paylaşmamız yetmiyor, dünyada bunun doğru şekilde paylaşılması lazım." 

Almanya'nın kömürden elektrik üretim oranının yüzde 43'lerde olduğunu, bunu yüzde 51'e çıkartma kararı aldığını ifade eden Yıldız, ABD'nin kömürden elektrik elde etme oranın da nükleerle birlikte yüzde 50'nin üzerinde olduğunu belirtti. 

Kömür, petrol ve doğalgazın şu anda dünya enerjisinin yüzde 85'ni karşıladığına dikkati çeken Yıldız, amacın 2035'e kadar bunun yüzde 75'lere indirilmesini sağlamak olduğunu vurguladı. Yıldız, "Hepsi o. Dünyada hal böyleyken biz kömür santralinin yapılıp yapılmamasını tartışıyoruz.

O zaman şöyle derler: Mahallenin delisi biz miyiz arkadaşlar? Dünyanın toplam 7 milyar tonluk yıllık tüketimi var. 3,5 milyar tonunu yalnızca Çin harcıyor. Bizim toplamı 106 milyon ton. Çin'in 35'te biri, dünyanın da 70'te biri" dedi.

Ak saray
 // Zulfikar
şu ak saray karşıtlığı almış başını gidiyor, adam diyor ki, madem milletin malı, öyleyse ben de orada oturacağım diyor, aklı mı yok, iz'an mı yok nedir anlamadım. Ulan F-16 lar da senin verginle alınıyor, gitte F-16 ya bin öyleyse, deli mi ne? bırak binmeyi bakımını yapman için dahi yanına gidemezsin ki öyle gerekir, gelmiş neyden bahsediyor? Allah ım şu millete şuur ver....
24 Kasım 2014 Pazartesi 21:11
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler